Elektronik akademik dergi yayıncılığı ve bir model çalışması
Electronic scholarly publishing and study of a model
- Tez No: 81153
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET L. ORKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Özet Bilginin yayılmasında önemli bir işleve sahip olan akademik dergilerin bilgi yüklenmesi sonucu temel işlevlerini yerini getirmekte yetersiz kaldıktan görülmektedir. Akademik dergilerin işlevlerini en iyi şekilde gerçekleştirebilmesi için yapılan çalışmaları incelemek ve bu inceleme doğrultusunda yeni bir dergi modeli geliştirmek bu tezin konusunu oluşturmaktadır. İlk akademik dergiler ile bilgi daha hızlı olarak yayılmaya başlamıştır. Temel olarak saklama işlevi gören ilk akademik dergiler bir süre sonra tartışma zemini olmuşlardır. Geçen yıllar içinde akademisyenlerin gelişen bilgilerden haberdar olmaları bilginin miktarının artmasına yol açmış adım adım bilgi devrimine doğru yaklaşılmıştır. Bilgisayar ve iletişim teknolojilerinde yaşanan gelişmeler sonucunda, bilimsel dergilerin yaşadığı problemlerin çözümünde yeni bir ortamın alternatif olabileceği yönünde fikirler gelişmeye başlamıştır. 1970'li yılların başında ilk uygulamalar geliştirilmiş 1970'li ve 1980'li yıllarda yapılan denemeler, teknolojik yetersizlikler yüzünden başarılı olamamıştır. 1980'li yıllardan sonra bilgisayar ve iletişim teknolojilerinde yaşanan gelişmeler doğrultusunda elektronik yayıncılığında da önemli gelişmeler olmuştur. Bilgisayar ağlan üzerinde yayıncılık gittikçe önem kazanmış Internet ağının hızlı gelişimi ile ağ ortamında yayıncılık uygulama ortamı bulabilmiştir. Küresel bir bilgisayar ağı olan Internet ile yayınlanabilen bir elektronik akademik dergi modeli geliştirilmeye çalışılmıştır. IV
Özet (Çeviri)
Summary It is observed that, scholarly journals which have an important functionin dissemination of knowledge are insufficient in maintaining their essential function due to information overload. Discussion of the works aiming scholarly journals to perform their functions completely, and at the end ofthis discussion, to develope a new journal model consist the subject ofthis thesis. Information has started to disseminate rapidly with the first scholarly journals. The basic function of the first scholarly journals was juststoring information but later they became a discussion platform. By the years, as scholars following the developments, the amount of knowledge increased and the knowledge revolution is approached step by step. As a result of the developments in computer and communication technologies, the idea of a new environment has initiated as an alternative for the solution of the problems that the scientific journals suffer. The first applications were developed at the beginning of 1970's but the first attempts in 1970*s failed due to technological obstacles. Following the developments in computer and communication technologies after 1980's, electronic publishing developed remarkably, too.The importance of publishing through computer networks has been realized and electronic publishing could find an application environment with Internet's rapid growth. In the model application, it is tried to develop a model of an electronic scholarly journal that can be published on a global computer network, Internet.