Interactions of financial risk tolerance, internal fit, external fit and personality traits on corporate investment behavior
Kurumsal yatırım sürecinde finansal risk toleransı, dahili ve harici uygunluk ile kişilik etkileşimi
  1. Tez No: 811561
  2. Yazar: CEM ÜNLÜAKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI AKTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Kurumsal yatırım davranışını (KYD) açıklamak şirketler, yatırımcılar ve politika yapıcılar için çok önemlidir. Finansal risk alma ve yatırım kararı arasındaki ilişki, bireysel düzeyde ayrıntılı olarak incelenmiştir. Ancak finansal risk alma davranışını örgütsel düzeyde değerlendirme girişimine literatürde rastlanmamıştır. Bu çalışma, kurumsal finansal risk toleransını (KFRT), 307 üretim şirketinden alınan verilerle ölçmeye çalışarak boşluğu doldurmayı hedeflemektedir. Yatırım teorisinin bir diğer ilgi alanı olan beş faktör kişilik modeli dinamikleri de şirket sahiplerinin/üst yönetiminin açıklık, sorumluluk, dışadönüklük, uyumluluk, duygusal denge özellikleri şeklinde çalışmaya dahil edilmiş ve bu özelliklerin KYD ile ilişkisi açıklanmaya çalışılmıştır. Başlarken detaylı bir literatür çalışması yapılarak bağımlı değişken olarak açıklanmaya çalışılan kurumsal yatırım davranışı, klasik modellerden, davranışsal modellere kadar uzanan geniş bir yelpaze de araştırılmıştır. Bu kapsamda kurumsal yatırım davranışına ve finansal risk tutumuna etki eden davranışsal öğeler tespit edilerek yatırım için dahili uygunluk (YİDU) ve yatrım için harici uygunluk (YİHU) olmak üzere iki başlık altında sınıflandırılmıştır. Literatür çalışması ışığında 6 hipotez üretilmiştir. Bağımsız değişkenlerden biri olarak kullanılan KFRT için bir ölçek geliştirilmiş ve bu ölçek beş faktör kişilik modeli ölçeği ile birlikte KYD'yi açıklamak için kullanılmıştır. Kurumsal yatırım davranışını daha iyi açıklayabilmek amacıyla YİDU ve YİHU verileri de iki kompozit düzenleyici değişken olarak modellere eklenmiştir. Şirket iletişim bilgileri İstanbul Sanayi Odası ve T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'ndan temin edilmiştir. Çalışmaya baz teşkil edecek anketler e-posta yolu ile sanayi şirketlerinin bölgesel dağılımına uyumlu bir oranla rassal olarak iletilmiş, sonuçlar web tabanlı ve anonim olarak toplanmıştır. Ölçek anketine verilen cevapların incelemesi açıklayıcı faktör analizi kullanılarak yapılmış ve içsel tutarlılık da değerlendirilmiştir. Ölçek sorularının oluşturulması ve nihai ölçeğin değerlendirilmesi için içerik, görünüş ve yapısal geçerlilik testleri yapılmıştır. Son olarak ise çoklu regresyon modelleri kullanılarak oluşturulan hipotezler test edilmiştir. Sonuçlarımız, üst yönetimin beş faktör kişilik özelliğinin KYD ile anlamlı bir ilişki içinde olmadığını, ancak KFRT'nin anlamlı bir şekilde KYD'yi açıkladığını göstermektedir. Şirketler için KYD'yi ve finansal risk tutumunu etkileyen öğeler dahili ve harici yatırıma uygunluk (YİDU, YİHU) olarak literatür üzerinden sınıflandırılarak iki kompozit düzenleyici değişken olarak modele eklendiğinde, KFRT için model uyumluluğu artarken, beş faktör kişilik özelliklerinden, YİHU'nun moderasyonunda, sadece sorumluluk anlamlı hale gelmiştir. Çalışma Türkiye dahilinde yapılmıştır. Değişik ülkeler için test edilmesi çalışma sonuçlarının genellenebilirliğini arttıracaktır. Bireylerin kişilik özellikleri ile yatırım kararları arasında bir ilişki olduğunu gösteren çalışmaların aksine (Chitra ve Sreedevi, 2011; Gambetti ve Giusberti, 2019; Mayfield ve diğerleri, 2008; Oehler ve diğerleri, 2018), üst yönetimin kişilik özellikleri söz konusu olduğunda, kurumsal düzeyde anlamlı bir ilişki görülmemektedir. Bu aynı zamanda yatırım kararlarında yöneticilerin özelliklerinin şirketlerinin tutumlarıyla ilişkili olduğu sonucuyla da çelişmektedir (Graham ve diğerleri, 2013; Kuzmicheva, 2014). Ancak sorumluluk kişilik özelliği ile çevre arasında bir etkileşim olduğu görülmektedir. Sorumluluk, kurumsal yatırım davranışını açıklamak için harici yatırım uygunluğunun düzenleyiciliği eşliğinde anlamlı hale gelmektedir. Bireysel düzeyden farklı olarak, kurumsal düzeyde kişilik özellikleri ile yatırım davranışı arasındaki ilişkinin anlamsız kalmasına neden olan dinamikler ve harici yatırıma uygunluğun düzenleyiciliğinde sadece sorumluluk özelliğinin anlamlı olmasının sebepler üzerinde çalışılabilecek ilgi çekici noktalardır. Kurumsal finansal risk toleransı, şirketin dahili ve harici yatırıma uygunluğu, kurumsal yatırım davranışını açıklamak için yeni değişkenler olarak öne çıkmaktadır. KFRT, kurumsal yatırım davranışını tek başına ve YİDU/ YİHU düzenleyiciliğinde anlamlı bir şekilde açıklamaktadır. Bu sonuçlar Shao ve diğerleri'nin (2013), risk tutumu ile kurumsal yatırım davranışı arasındaki ilişkiyi gösteren çalışmalarıyla uyumludur. En geniş ifadeyle, kurumsal finansal risk toleransının, şirketin hem dahili hem de harici yatırım uygunluğunun düzenleyiciliğinde kurumsal yatırım davranışını anlamlı şekilde açıkladığı sonucuna varılabilir. Yeni önerilen değişkenler KFRT, YİDU ve YİHU'nun diğer kültürel ve kurumsal yatırımla ilgili değişkenlerle etkileşiminin incelenmesi, kurumsal karar vermeyi anlamak yolunda yeni bir kulvar olabilir. Kurumsal düzeyde finansal risk toleransını davranışsal boyutuyla ölçmeye yönelik literatürdeki ilk çalışma olması, kurumsal yatırım literatürüne dahili ve harici yatırıma uygunluk adı altında iki yeni kompozit değişken katması ve kurumsal yatırım davranışını açıklamak için anlamlı modeller önermesi.
Özet (Çeviri)
Explaining corporate investment behavior (CIB) is crucial for companies, investors and policy makers. The relationship between financial risk taking and investment decision has been studied in detail on an individual level. However an attempt to assess financial risk taking behavior on an organizational level is not encountered in literature. This study fills the gap by attempting to measure corporate financial risk tolerance (CFRT) with data from 307 production companies and employs hypothesis testing as a confirmatory analysis in a theoretical framework from literature. The dynamics of Big 5 y using CFRT and Big 5 as independent variables to explain corporate investment behavior (CIB). Our results indicate that Big 5 traits of top management are not significantly related with CIB, yet CFRT is. Subsequently items impacting CIB and financial risk tolerance identified from literature are classified as internal (IFFI) and external fit for investment (EFFI) and are incorporated as two composite moderating variables. As a result the model fit improves with both IFFI and EFFI for CFRT, however for Big 5, only conscientiousness trait becomes significant in the moderation of EFFI.