Δ^{m}, m∈ℕ, genelleştirilmiş fark matrisinin ℓ_{p} (1
Spectral decompositions of the Δ^{m}, m∈ℕ generalized difference matrix over the sequence space ℓ_{p} (1
- Tez No: 811584
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NUH DURNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fonksiyonlar Teorisi ve Analiz Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu tezde fark operatörleri ve bazı genelleştirmelerinin spektrumu ve spektral ayrışımları üzerine odaklanmıştır. Spektrum sayesinde bir ters operatörün genel özellikleri ve bu ters operatör ile asıl operatör arasındaki ilişki daha rahat anlaşılabilir. Spektral ayrışımlar yardımıyla ise bir operatörün hangi koşullar altında birebir, örten, tersinir, sınırlı olduğunu belirleyebiliriz. Bu nedenle spektrumun kullanım alanı oldukça geniştir. Bu tezde fark operatörleri ve bazı genelleştirmelerinin l_p (1
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the spectrum and spectral decompositions of difference operators and some of their generalizations. Thanks to the spectrum, the general properties of an inverse operator and the relationship between this inverse operator and the principal operator can be understood more easily. With the help of spectral decompositions, we can determine under which conditions an operator is one-to-one, surjective, reversible, bounded. Therefore, the usage area of the spectrum is quite wide. In this thesis, spectrum and spectral decompositions of difference operators and some of their generalizations on l_p (1