Δ^{m} fark operatörünün c ve cs dizi uzayları üzerinde spektral ayrışımları
Spectral decomposition of δ^{m} difference operator over c and cs sequence spaces
- Tez No: 751665
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NUH DURNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu tez dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, sınırlı lineer operatörlerin spektrumundan kısaca bahsedilmiştir ve spektrumun Goldberg sınıflandırılması verilmiştir. İkinci bölümde, tez çalışması ile alakalı literatür özeti ve gösterimler verilmiştir. Üçüncü bölümde, P. Baliarsingh ve ark. 2021 de çalıştığı c üzerinde Δ^{m}, m∈ℕ fark operatörünün ince spektrumları verilmiştir. Ayrıca bizim tarafımızdan bu operatör için spektrumun aralarında ayrık olması gerekmeyen ayrışımları hesaplanmıştır. Dördüncü bölümde ise Δ^{m}, m∈ℕ fark operatörünün cs dizi uzayı üzerinde ince spektrumları ve spektrumun aralarında ayrık olması gerekmeyen ayrışımları hesaplanmıştır. Bu bölüm orjinaldir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four sections. In the first chapter, the spectrum of bounded linear operators is briefly mentioned and the Goldberg classification of the spectrum is given. In the second chapter, the literature summary and representations related to the thesis study are given. In the third chapter, P. Baliarsingh et al. fine spectra of the difference operator Δ^{m}, m∈ℕ are given on c that he worked in 2021. In addition, we have calculated decompositions of the spectrum for this operator, which do not need to be disjoint. In the fourth chapter, the fine spectra of the difference operator Δ^{m}, m∈ℕ over the cs sequence space and the decompositions of the spectrum that do not need to be disjoint between them are calculated. This part is original.