Fabrication and characterization of ZnO nanoparticle/nanorod based photovoltaic cells and gas sensors and a software application for automated data acquisition
ZnO nanoparçacık/nanoçubuk tabanlı fotovoltaik hücreler ve gaz sensörlerinin üretimi, karakterizasyonu ve otomatik veri toplama yöntemine yönelik bir yazılım uygulaması
  1. Tez No: 811594
  2. Yazar: DORUK YILDIZTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH DUMLUDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Olumsuz ekolojik etkiler nedeniyle, sınırlı geleneksel enerji kaynakları önemini kaybetmektedir. Bu nedenle, güneş enerjisi gibi çevre dostu enerji kaynakları gün geçtikçe önem kazanmaktadır. Ayrıca, VOC gazları gibi havayı kirletici ve insan hayatını etkileyen gazların algılanması araştırmacıların odaklandığı konulardan biridir. Bu çalışmada, ZnO'nun amorf, nanokristal ve nanorod formları sol-jel yöntemi kullanılarak sentezlendi ve XRD, SEM ve AFM analizleri ile yapısal karakterizasyonları yapıldı. Gaz sensörü ve fotovoltaik uygulamalar için ZnO'nun amorf, nanokristal ve nanoçubuk formları incelendi. ZnO yapılarının cam altlıklar üzerinde üretilen ince filmlerinin kloroform, etanol ve izopropil alkol buharlarına cevabı gaz konsantrasyonuna bağlı 22 - 200 °C sıcaklıklar arasında azot gazı (N2) ortamında incelendi. Gaz akış hızları, akış kontrolörü ve akış ölçerler kullanılarak kontrol edildi. Gaz sensörü ölçümlerinde, sensörlerin test edilen gazlara karşı cevap süresi ve duyarlık değerleri hesaplandı. Hibrit fotovoltaik hücrelerde temel yapı olarak ITO/ZnO/P3HT/Al ve ITO/ZnO/C60/P3HT/Al yapısı kullanıldı. Fotovoltaik ölçümler, oda sıcaklığında atmosfer ortamında gerçekleştirildi. Fotovoltaik ölçümlerde, açık devre gerilimi, kısa devre akımı ve doluluk faktörü gibi temel fotovoltaik parametreler, atmosfer ortamında karanlık ve aydınlık ortamda ölçülen akım-gerilim (I-V) karakteristiklerinden hesaplandı. Sensör cevaplarının tersinir olduğu ve test edilen gazları algıladığı belirlenmiştir. Amorf ZnO bazlı sensörler zayıf tersinirlik gönderdi. Nanokristal ve nanorod ZnO bazlı sensörler için genelde küçük tepki süresi değerleri 100°C'de elde edildi. Nanorod tabanlı ZnO sensörlerinde, nanokristal tabanlı ZnO sensörlerinden daha küçük tepki süresi değerleri elde edildi. Nanokristal tabanlı sensörlerde 100°C ve nanorod tabanlı sensörlerde 150°C'de daha iyi duyarlık değerleri bulundu. Nanorod tabanlı sensörlerin, incelenmekte olan diğer sensörlerden daha iyi duyarlık değerlerine sahip olduğu bulundu. Fotovoltaik ölçümlerden, açık devre gerilimleri ve FF değerleri 0.3-0.5V ile 0.35-0.52 arasında değişmiştir. Ayrıca kişisel bilgisayar kullanılarak ölçüm cihazlarından veri almak için iki adet Labview tabanlı yazılım (akım gerilim (I-V), akım zaman (I-t)) yazılmıştır. Yazılan Labview tabanlı yazılımlar başarıyla çalıştırıldı
Özet (Çeviri)
Due to adverse ecological effects, limited traditional sources of energy lose their importance. Therefore ecological friendly energy sources such as solar energy gains importance day by day. Additionally, sensing of the air pollutant and affecting the human life gases such as VOC gases is one of the focused issues for the researchers. In this study, amorphous, nanocrystal and nanorod forms of ZnO were synthesized by using sol-gel method and structural characterizations were performed by XRD, SEM and AFM analyses. Amorphous, nanocrystal and nanorod forms of ZnO were investigated for gas sensor and photovoltaic applications. Response of the fabricated thin films of the ZnO structures on glass substrates towards chloroform, ethanol, and isopropyl alcohol vapors were investigated between the temperatures of 22 - 200 oC in nitrogen gas (N2) ambient. Gas flow rates were controlled by using flow controller and flow meters. Response time and sensitivity values of the sensors towards the gases tested were calculated. Structure of the hybride photovoltaic cells were ITO/ZnO/P3HT/Al and ITO/ZnO/C60/P3HT/Al. Photovoltaic measurements were performed at room temperature in air. The essential photovoltaic parameters such as the open circuit voltage, short circuit current and fill factor of the fabricated structures were also calculated from current-voltage (I-V) characteristics measured in the dark and light ambient in air. Additionally, two Labview based softwares (current-voltage (I-V), current-time (I-t)) were written and developed in order to take the data from the measurement devices by using the personal computer. Response of the sensors were found reversible and sensitive towards the gases tested. Amorph ZnO based sensors were showed poor reversibility. Small response time values were obtained, in general, at 100°C for nanocrystal and nanorod ZnO based sensors. Nanorod based ZnO sensors showed smaller response time values than nanocrystal based ZnO sensors. Better sensitivity values of nanocrystal based sensors were obtained at 100°C and for nanorod based sensors 150°C. Nanorod based sensors showed better sensitivity values than that of the other sensors under investigation. From photovoltaic measurements Open circuit voltages and FF values varied between 0.3-0.5V and 0.35-0.52. Written and developed Labview based softwares were run successfully.