Diyarbakır Lice örneğinde aşiret ve akrabalık ilişkileri
Tribal and kindness relations in the example of Diyarbakır Lice
  1. Tez No: 811600
  2. Yazar: ZEHRA BOZ YAŞA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA GÜNGÖRER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Toplumun en küçük yapı taşını oluşturan aile, evlilik ve kan bağına dayalı karı, koca ve çocuklardan oluşmaktadır. Aile, kültürel değerlerin kuşaklar arası aktarılması açısından ve bireylerin biyolojik, psikolojik ve ekonomik fonksiyonlarının gerçekleştirilmesini sağlayan önemli bir kurum olarak karşımıza çıkmaktadır. Fakat tarihsel süreç içerisinde toplumlarda meydana gelen değişimler aile kurumunun yapısal fonksiyonlarını da etkilemiştir. Geniş ölçekli aile formlarından günümüzde çekirdek aile formlarına doğru değişimler yaşanmıştır. Aşiretler, geniş aile ve akrabalık ilişkilerinin yaygın olduğu toplumsal örgütlenme biçimidir. Aşiretler Türkiye'nin belirli bölgelerinde yer almaktadırlar. Bu çalışma, aşiret ve aşiretin yapısını akrabalık ilişkileri bağlamında ele almaktadır. Araştırmanın konusu Diyarbakır ilinin Lice ilçesinde bulunan Hüseyin Keya ailesinin bulunduğu bölgedeki toplumsal konumudur. Çalışmada Hüseyin Keya aile mensuplarının aile içerisindeki davranış ve tutumlarının yanı sıra çatışma ve uzlaşmalarının neler olduğu, bunların nelerden kaynaklandığı, aile yapıları, aile içi akrabalarla olan sosyal ilişkilerinin nasıl olduğu, örf ve âdet gibi öğeler bölgenin sosyo-kültürel yapısı içinde ele alınmıştır. Diyarbakır kenti üzerinden bireylerin aşiret algılarına gündelik yaşam pratikleri üzerinden odaklanılmış ve soy ilişkilerinin toplumsal değerler bağlamındaki anlam ve öneminin ne olduğu irdelenmeye çalışılmıştır. Çalışma, Diyarbakır ilinde varlığını sürdüren Hüseyin Keya ailesinin sosyo-kültürel özelliklerinin neler olduğu ve bu özellikleri ne kadar koruduklarını nitel araştırma yaklaşımıyla fenomenolojik desen kullanarak ortaya çıkarmayı amaçlamıştır. Çalışmanın kuram ve kavramsal çerçevesi hazırlandıktan sonra görüşmecilere kartopu örneklem tekniğiyle ulaşılmış ve verilerin toplanması için yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Çalışmanın örneklem grubunu Hüseyin Keya ailesine mensup 5'i kadın 5'i erkek olmak üzere toplam 10 kişi oluşturmuştur. Görüşmeler 60-90 dakika aralığında sürmüş ve çalışmanın sonuçları görüşmelerden elde edilen bulgulara dayanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The family, which constitutes the smallest building block of society, consist of marriage and blood ties of wife, husband and children. The family emerges as an important institution in terms of transferring cultural values between generations and ensuring the realization of the biological, psychological and economic functions of individuals. However, changes in societies in the historical process have also affected the structural functions of the family institution. There have been changes from largescale family forms to nuclear family forms today. Tribes are forms of social organization in which extended family and kinship relations are sommon. Tribes are located in certain regions of Turkey. This study deals with the tribe and its structure in the context of kinship relations. The subject of the research is the social position of the Hüseyin Keya family in the Lice district of Diyarbakır province. İn the study, besides the behavior and attitudes of Hüseyin Keya family members in the family, what are the conflicts and reconciliations, what they are caused by, family structures, how the social relations with relatives in the familya re, and the elements such as customs and traditions are discussed within the socio-cultural structure of the region. Through the city of Diyarbakir, the tribal perceptions of individuals have been focused on through their daily life practices and the meaning and importance of lineage relations in the context of social values has been tried to be examined. The aim of the study is to reveal the socio-cultural characteristics of the Hüseyin Keya family, which continues to exist in the province of Diyarbakır, and how much they preserve these features, using a phenomenological design with a qualitative research.approach. After the theoretical and conceptual framework of the study was prepared, the interviewees were reached by snowball sampling technique and a semi-structured interview form was used to collect the data. The sample group of the study consisted of a total of 10 people, 5 women and 5 men, who were members of the Hüseyin Keya family. The interviews lasted between 60-90 minutes and the results of the study are based on the findings obtained from the interviews.