Sosyo-ekonomik yapının terör ve terörle mücadeleye etkisi Lice ilçesi örneği
The effect of socio-economic structure to terror and struggle with terror
  1. Tez No: 308401
  2. Yazar: BÜLENT HİDE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN İÇLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
Bu çalışmada, inşa edilen kuramlardan faydalanılarak terörün nedenleri araştırılmıştır. Terör eyleminin temeline inildiğinde önce saldırgan davranış ve suç ile karşılaşılır. Bu güne kadar ortaya atılan suç teorilerinden en çok kabul görenleri Anomi Teorisi, Aykırılıkların Birleşmesi Teorisi, Alt-Kültür ve Kültür Çatışması Teorisi, Aykırı Fırsatlar Teorisi ve Gerilim Teorisidir.Çalışmada ele alınan konulardan bir diğeri de yine kavramsal çerçeve açısından ele alınan terör teorileridir. Terör teorilerinden bazıları ise Olson Teorisi, Engelleme-Çatışma Teorisi, Negatif Kimlik Teorisi, Narsistik Öfke Teorisidir. Yapılan çeşitli araştırmalar sonucunda teröre neden olan faktörler psikolojik, sosyal, ekonomik ve siyasal olarak öne çıkmaktadır.Sorunun gerçekçi bir şekilde teşhis edilebilmesi için terör bölgesinde, örneklem olarak Lice ilçesi araştırma konusu edilmiştir. Lice ilçesi tanıtılmış ve terörle olan/olmayan bağlantısının ortaya çıkarılmasına, terörün başlıca nedeni olduğu düşünülen ekonomik yapının terör üretmede ne derece etkin olduğu tespit edilmeye, çalışılmıştır. Bu çalışma, Türkiye'deki terörün ne kadar kendine özgü olduğunu ortaya koyması açısından yeni bir çalışma olma özelliğini taşımaktadır. Bu doğrultuda irdelenen konunun sonuç kısmında da terörle mücadelede ne gibi tedbirlerin alınması gerektiği yapılan anket ve değerlendirilmesi çerçevesinde ortaya konmuştur. Terörle mücadele denildiğinde akla silahlı mücadele gelmektedir. Ancak, sosyal, psikolojik, kültürel ve ekonomik mücadele yöntemlerinin de bir seçenek olduğu ve hatta bir zorunluluk olduğu bu çalışmada ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study the causes of terror is explored with making use of constructed theories. When one got at the bottom of terroristic act, one will encounter aggressive behavior and crime. The mostly accepted crime theories from the ones that are brought up till today are anomy theory, differential association theory, sub-culture and cultural conflict theory, differential opportunity and strain theory.One of the other subjects discussed in the study is terror theories which are mentioned again in terms of theoretical framework. Several of these theories of terrorism are Olson theory, frustration-aggression theory, negative identity theory, narsistic rage theory. As a result of conducted researches, psychological, social, economical and political factors come into prominence as factors giving rise to terrorism.In order to identify the issue realistically, as a sample from the terror region, Lice district is examined as research subject. Lice district is introduced and attempts towards discovering its existing/non-existing relationship with terror and identifying the degree of the effect of economic structure which is thought as a main reason of terror in producing terror if provided. This study holds the distinction of being a new study in terms of providing how terror in Turkey has distinctive characteristics. In the conclusion part of the researched subject, the kind of measures that have to be taken are provided in light of the applied questionnaire and its evolution. When struggle with terror is mentioned, it's understood as armed struggle. However, it's mentioned in this study that social, psychological, cultural and economic struggle methods are alternatives and they are even necessities.