Ortaokul öğrencilerinde öğretmene güven ile okul motivasyonu arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between secondary school students' trust in teachers and school motivation
  1. Tez No: 811625
  2. Yazar: NAZLICAN GÜLDİKEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VAHAP ÖZPOLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmanın amacı, ortaokul öğrencilerinin öğretmene güveni ile okul motivasyonları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmanın örneklemini; 2022-2023 eğitim öğretim yılında Şanlıurfa ili Viranşehir ilçesinde bulunan Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı resmi ortaokul kademelerinde öğrenim gören basit seçkisiz örnekleme yöntemiyle belirlenen 1192 öğrenci oluşturmuştur. Araştırma, nicel yöntemlerden ilişkisel tarama deseni kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmada öğrencilerin cinsiyet, yaş ve sınıf seviyelerine ilişkin bilgiler 'Kişisel Bilgi Formu' aracılığıyla toplanmıştır. Verileri toplama aracı olarak ise araştırmaya katılan öğrencilere Öğretmene Güven Ölçeği ve Ortaokul Öğrencileri için Okul Motivasyonu Ölçeği uygulanmıştır. Verilerin analizi için SPSS paket programı kullanılmıştır. Analizde ilk olarak betimsel istatistikler gerçekleştirilmiştir. Ortaokul öğrencilerinin öğretmene güveni ve okul motivasyonlarının yaşlarına, cinsiyetlerine ve sınıf seviyelerine göre farklılık gösterip göstermediğini belirlemek için ise bağımsız gruplar t-testi ve tek yönlü varyans analizi gerçekleştirilmiştir. Ortaokul öğrencilerinin öğretmenlere güveni ile okul motivasyonu arasındaki ilişkiyi belirlemek için ise pearson korelasyon analizi gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın bulguları; ortaokul öğrencilerinin öğretmene güveni ve okul motivasyonlarının yüksek olduğunu ortaya çıkarmıştır. Kız öğrencilerin erkek öğrencilere göre öğretmene güvenin ve okul motivasyonlarının daha fazla olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Yaş değişkenine göre, öğrencilerin yaşları büyüdükçe öğretmenlere güvenleri ve okul motivasyonları azalmıştır. Sınıf seviyelerine göre ise öğrencilerin sınıf seviyesi yükseldikçe öğretmenlerine güveni azalırken, okul motivasyonlarında anlamlı farklılık bulunamamıştır. Ayrıca, ortaokul öğrencilerinin öğretmenlerine güveni ile okul motivasyonları arasında pozitif orta düzeyde anlamlı ilişki bulunmuştur. Sonuçlar, öğrencilerin öğretmene güveni arttıkça okul motivasyonlarının arttığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate relationship between middle school students' trust in teachers and school motivation. The sample of the research consisted of 1192 students who were determined via simple random sampling method, study at the official middle school levels affiliated to the Ministry of National Education in the Viranşehir district of Şanlıurfa province in 2022-2023 academic year. In the study, The relational screening, one of the quantitive methods, was used. Data about t he gender, age and grade levels of the students was collected through the 'Personal Information Form'. A“Student Trust in Teacher Scale”and A“School Motivation Scale for Middle School Students”were applied as measurement instruments. SPSS program was used for data analysis. In the analysis, firstly, descriptive statistics were carried out. Independent groups t-test and one-way anova were applied to determine whether middle school students' trust in teachers and school motivations differ according to their age, gender and grade level. The Pearson correlation analysis was applied to determine the relationship between middle school students' trust in teachers and school motivation. Findings of the research have revealed that middle school students have high teacher trust and school motivation. It has been concluded that girls have more trust in teachers and school motivation than boys. According to the age variable, as the age of the students increased, their trust in teachers and school motivation decreased. According to the grade levels, as the grade level of the students increased, their trust in their teachers decreased, but no significant difference was found in their school motivation. In addition, a positive moderate significant relationship was found between the trust middle school students in their teachers and their school motivation. The results show that as students' trust in teachers increases, their school motivation increases.