X kuşağının huzurevi algısı ve kurum bakımına ilişkin görüşleri: Kırşehir örneği
X generation's perception of nursing home and their views on institutional care: The case of Kırşehir
  1. Tez No: 811626
  2. Yazar: ERHAN BOLAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYRETTİN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Geriatri, Anthropology, Geriatrics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Yaşlılık, yaşlanma, huzurevleri ve kurum bakımı konularında birçok bilimsel araştırma yapılmış olmasına rağmen, literatür taramalarında, X kuşağına mensup günümüz orta yaşlı bireylerinin yaşlılık, huzurevleri ya da kurum bakımına ilişkin görüş, düşünce ve algılarının ne yönde olduğu hakkında herhangi bir çalışmaya rastlanmamıştır. Oysaki X kuşağı mensupları önümüzdeki on yıllar içerisinde kronolojik tanımlamaya göre yaşlı birey sınıflandırması içerisinde yer alacaklardır. Günümüzün orta yaşlıları ve geleceğin yaşlıları konumundaki bireylerin önemli bir toplumsal olgu olarak kabul edilen yaşlı bakımı konusundaki algı ve görüşlerinin sosyal politika planlamaları açısından önemli olduğu bilinmektedir. Bu açıdan araştırmanın konusuna yönelik bulguların bilim insanlarına kaynak oluşturması; yanı sıra sosyal politikaların hazırlanmasında görev atfedilen kurumlara da katkı sağlaması düşünülmektedir. Yapılan bu araştırma ile X kuşağı olarak tanımlanan 1965-1980 yılları arasında doğan ve Kırşehir İlinde yaşayan orta yaşlı kişilerin, yaşlılık ve huzurevlerine ilişkin algılarını/düşüncelerini ve kurum bakımına ilişkin görüşlerini belirlemek amaçlanmıştır. Bu araştırmada nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Örneklem grubu olarak belirlenen ve Kırşehir İlinde ikamet eden X kuşağı (1965-1980 yılları arasında dünyaya gelen bireyler) mensubu bireylerle yarı yapılandırılmış görüşme formları kullanılarak elde edilen veriler içerik analizi yöntemleriyle yorumlanmıştır. Araştırma sonucunda, katılımcıların yaşlılık, huzurevi ve kurum bakımına ilişkin algılarının olumsuz olduğu, aile yapısı içerisindeki değişimlerin farkında oldukları ve kurum bakımından ziyade aile yanında bakımı tercih ettikleri görüşmüştür.
Özet (Çeviri)
Although many scientific studies have been conducted on eldery, aging, nursing homes and institutional care, no study has been found in the literature review about the views, thoughts and perceptions of today's middle-aged individuals belonging to the X generation regarding old age, nursing homes or institutional care. However, the members of the X generation will be included in the classification of elderly individuals according to the chronological definition in the coming decades. It is known that the perceptions and opinions of today's middle-aged and future-aged individuals on elderly care, which is accepted as an important social phenomenon, are important in terms of social policy planning. In this respect, the findings related to the subject of the research constitute a resource for scientists; In addition to this, it is thought that it will contribute to the institutions that are assigned duties in the preparation of social policies. With this research, it was aimed to determine the perceptions/thoughts of middle-aged people, who were born between 1965-1980, defined as the X generation, and lived in Kırşehir, regarding old age and nursing homes, and their views on institutional care. Qualitative research method was used in this research. The data obtained by using semi-structured interview forms with the members of Generation X (individuals born between 1965-1980) who were determined as the sample group and residing in Kırşehir Province, were interpreted with content analysis methods. As a result of the research, it was seen that the participants' perceptions of old age, nursing home and institutional care were negative, they were aware of the changes in the family structure, and they preferred family care rather than institutional care.