Kronik dönemde olan semptomatik lumbar disk hernili hastalarda yazılı olarak verilen ve video ile verilen ev egzersizi programının karşılaştırılması
Comparison of the booklet based and video based home exercise program in patients with symptomatic chronic lumbar disc herniation
  1. Tez No: 811634
  2. Yazar: TUĞÇE ÖZEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞBA KURU ÇOLAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı LDH hastalarında amacı video ve yazılı yöntemle verilen ev egzersiz programlarının etkilerinin karşılaştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: 18-65 yaş arası 45 kronik semptomatik LDH hastası dahil edildi. Katılımcılar yazılı egzersiz grubu, video egzersiz grubu ve kontrol grubu olmak üzere üç gruba ayrıldı. Core stabilizasyon içerikli ev egzersizlerden oluşan program yazılı şekilde veya video içerik şeklinde verildi. Kontrol grubuna rutin medikal tedavileri dışında bir öneride bulunulmadı. Bütün katılımcıların başlangıçta ağrı, dizabilite, kinezyofobi, anksiyete depresyon durumu, yaşam kalitesi, esneklik, lumbar omurga hareket açıklığı ve gövde endurans ile ilgili değerlendirmeleri yapıldı. 8. ve 12. haftada değerlendirmeler tekrarlandı.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of the study is to compare the effects of home exercise programs recommended with video and written method in patients with lumbar disc herniation (LDH). Materials and Methods: Forty-five chronic symptomatic LDH patients aged between 18-65 years were included. Participants were divided into three groups as written exercise group, video exercise group and control group. The home-based exercise program consisted with core stabilization exercises was recommended as written form or as video content. Any other recommendation were not received to the control group except routine medical treatments. All participants were evaluated for pain, disability, kinesiophobia, anxiety and depression status, quality of life, flexibility, lumbar spinal range of motion and trunk endurance at baseline. Evaluations were repeated at 8th and 12th weeks.