Kronik akciğer hastalığı olan kadınlarda genitoüriner semptomlar ve pelvik organ prolapsusu sıklığı
The prevalence of pelvic organ prolapse and genitourinary symptoms in women with chronic lung disease
  1. Tez No: 434664
  2. Yazar: TEKMİLE AYSU ODABAŞI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR BERK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Çalışmamızın amacı; kronik akciğer hastalığı olan kadınlarda genitoüriner semptomlar ve pelvik organ prolapsusu sıklığını araştırmaktı. Ağustos 2015- Kasım 2016 tarihleri arasında kronik akciğer hastalığı nedeniyle Cumhuriyet Üniversitesi Göğüs Hastalıkları Kliniğince takip edilen, akciğer hastalığı stabil dönemde olan 40 yaş üstü 100 kadın hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların yaş ortalaması 71,8 ± 1,2 yıldı. Hastaların %84'ünde pelvik organ prolapsusu tesbit edildi. Hastaların prolapsus evreleri incelendiğinde en sık (%60,7) evre 1 prolapsus tesbit edildi. Hastalarda en çok görülen genitoüriner semptom öksürükle idrar kaçırmaydı (%78). Pelvik organ prolapsusu (POP) olan kadınların %97,6'sında sistosel tesbit edildi. Hastalar, jinekolojik muayenelerine göre üç gruba ayrıldı: POP olmayan, hafif POP (evre 1), orta-ağır POP (evre 2,3 ve 4). POP'u olan hastalarda makrozomik bebek öyküsü, vajinal akıntı ve kanama, gaita yapamama, gaita ya da gaz kaçırma yakınmaları POP saptanmayanlara göre anlamlı olarak daha fazla görülmekteydi. POP varlığı ve evresi ile hastaların solunumsal semptomları, solunum fonksiyon testleri, laboratuar bulguları, hastalık özellikleri, yaşam kalitesi arasında ilişki saptanmadı. Sonuç olarak; kronik akciğer hastalığı olan 40 yaş üstü kadınlarda POP sık görülmektedir. Bu hastalar POP semptomları yönünden sorgulanmalı ve semptomatik olanlarda kadın doğum muayenesi yapılmalıdır. POP ile kronik akciğer hastalığının özellikleri arasında ki muhtemel ilişkiyi daha net ortaya koyacak daha fazla sayıda hastanın dâhil edildiği çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The aim of our study; investigate the prevalence pelvic organ prolapse and genitourinary symptoms of women with chronic lung diseases. This study included 100 patients who had chronic lung diseases, followed by Cumhuriyet University Chest Diseases Clinic, between August 2015- November 2016, of whose pulmonary disase in stable phase and over age of 40. The average age of patients was 71.8 ± 1.2 years. Pelvic organ prolapse were identified in 84% of patients. Prolapse stage when patients are examined, most frequently (60.7%) were diagnosed with stage 1 prolapse. The most common genitourinary symptom in patients was urinary incontinence with cough (78%). Cystocele was diagnosed in 97.6% of women with pelvic organ prolapse (POP). Patients were divided in to three groups according to gynecological examination: non-POP, mild POP (grade 1), moderate-severe POP (grades 2,3 and 4). Macrosomic baby story, vaginal discharge and bleeding, stool can not do it, missing stool or gas complaints was seen as more significant POP determined by those who was not. POP and stage did not demonstrate any significant differences between respiratory symptoms, pulmonary function tests, laboratory findings, disease characteristics, quality of life. As a result; chronic lung disease in women over age of 40, POP are frequently seen. These patients should be questioned about POP symptoms and those who are symptomatic, gynecology examination should be performed. More studies are needed to contain greater number of patients that reveal more clearly possible relationship between characteristics of chronic lung disease and POP.