A comparative study on node classification methods for undirected social networks
  1. Tez No: 811663
  2. Yazar: TOLGA AY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLA GÜLCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Büyük Veri Analitiği ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Geleneksel Sinir Ağları, görüntü ve metin sınıflandırması gibi normal 1 boyutlu ve 2 boyutlu Öklid verileriyle ilgili sorunları çözebilir. Bununla birlikte, gerçek hayattaki sorunların çoğu ilişkiye dayalıdır ve karşılık gelen gerçek dünya verileri Öklid dışı bir doğaya sahiptir. Bu makale, karmaşık ilişkilere sahip Öklid dışı verileri içeren gerçek yaşam problemlerini çözmek için Grafik Sinir Ağları (GNN'ler) ve geleneksel yaklaşımlar (K-En Yakın Komşu (KNN)) arasında karşılaştırmalı bir çalışma sunmaktadır. Sonuçlar, GNN modellerinin grafik yapılandırılmış verilerde düşük çalışma süresini korurken doğruluk açısından KNN'den daha iyi performans gösterdiğini göstermektedir. Çalışma, Graph Convolutional Networks (GCN'ler) ve GraphSAGE'ın güçlü yönlerini ve sınırlamalarını vurgulamakta, GraphSAGE esneklik ve ölçeklenebilirlik sunmakta ancak potansiyel olarak toplama yanlılığı getirmektedir. Devam eden deneyler, algoritmaların hiperparametre değerlerine duyarlılığının araştırılmasını içerir. Genel olarak, bu araştırma GNN metodolojilerinin çeşitli alanlarda anlaşılmasına ve pratik uygulanmasına katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Traditional Neural Networks can solve problems with normal 1-dimensional and 2- dimensional Euclidean data such as image and text classification. However, most real- life problems are relationship-based and the corresponding real-world data has a non- Euclidean nature. This paper presents a comparative study between Graph Neural Networks (GNNs) and traditional approaches (K-Nearest Neighbour (KNN)) for solving real-life problems involving non-Euclidean data with complex relationships. The results demonstrate that GNN models outperform KNN in terms of accuracy while maintaining low runtime on graph structured data. The study highlights the strengths and limitations of Graph Convolutional Networks (GCNs) and GraphSAGE, with GraphSAGE offering flexibility and scalability but potentially introducing aggregation bias. Ongoing experiments include investigating the sensitivity of the algorithms to hyperparameter values. Overall, this research contributes to the understanding and practical application of GNN methodologies in various domains.