Velimir Hlebnikov'un şiirlerinde okazyonel sözcük oluşumlarının dil bilgisel özellikleri
Grammatical features of occasional word-formations in Velimir Khlebnikov's poems
  1. Tez No: 811670
  2. Yazar: YULVA MUHURCİŞİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE İNANIR, PROF. DR. HÜSEYİN KANDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Slav Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 237
Özet
Bu doktora tezinde XX. yüzyıl Rus edebiyatına birçok açıdan damgasını vuran Fütürizm akımı ve akımın beraberinde getirmiş olduğu sanatsal bir ifade biçimi olan yeni sözcük türetme yöntemi – okazyonalizm kavramı – irdelenmiştir. Bilindiği üzere her dilde belli başlı sözcük türetme kuralları ve yöntemleri bulunmaktadır. Okazyonel sözcük türetimi, şairin sosyo-kültürel ve bireysel penceresinden, dilde var olan sözcük türetme yöntemlerinden faydalanarak veya bu yöntemleri ihlâl ederek anlık bir ilham ile oluşturduğu sistemdir. Çalışmada şairin çeşitli dilsel araçlardan faydalanarak türettiği sözcüklerin metin içerisindeki işlevleri, anlamları, simgeleri, Türkçe eş değerlikleri ve Türkçeye çeviri esnasında yaşanan zorluklar, yapısal-anlam bilimsel ve karşılaştırmalı yöntemler kullanılarak incelenmiş; Fütürist dönemde yapılan dil bilimsel çalışmaların Rusçanın sözcük dağarcığı ve sözcük türetme sistemi üzerindeki etkisinin ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Çalışmada elde edilen bulguların Rusça dil bilgisi, edebiyat, sözcük bilimi, anlatım bilimi derslerinde yeni sözcük türetme yöntemleri kapsamında faydalı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this doctoral thesis, the Futurist movement, which left its mark on the 20th century Russian literature in many aspects, and the new word derivation method – the concept of occasionalism – which is an artistic expression brought along by the movement were examined. As it is known, there are certain word derivation rules and methods in every language. Occasional word derivation is the system that the poet creates with a momentary inspiration from his socio-cultural and individual perspective, using existing word derivation methods or violating them. In this study, the functions, meanings, symbols, Turkish equivalences and difficulties experienced during translation of the words derived by the poet by using various linguistic tools were examined using structural-semantic and comparative methods; thus aiming to reveal the influence of the linguistic studies done in the Futurist era on Russian vocabulary and word derivation system. It's assumed that the findings obtained in this study will be useful in the scope of new word derivation methods in Russian grammar, literature, lexicology and stylistics classes.