Türkiyeʹde yayılış gösteren bazı Sphagnum L. taksonlarının biyosistematik yönden incelenmesi
Biosystematic analysis on some Sphagnum L. taxa distributed in Turkey
  1. Tez No: 811678
  2. Yazar: ÖZNUR ÖZEN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURAN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışmada, Türkiyeʹde yayılış gösteren bazı Sphagnum L. taksonları morfolojik ve moleküler yönden ilk kez detaylı bir şekilde incelendi. KTÜ Biyoloji Bölümü herbaryumunda bulunan örneklerin incelenmesi sonucunda, Sphagnum cinsine ait toplamda 28 takson (tür ve varyete seviyesinde) tespit edilmiştir. Bunlardan 4 (dört) takson; S. fallax (H.Klinggr.) H.Klinggr. var. isoviitae (Flatberg) Lönnell & Hassel, S. jensenii H. Lindb., S. pylaesii Brid. ve S. recurvum P. Beauv. Türkiye için yeni kayıtlar olarak tespit edilmiştir. Ayrıca S. fimbriatum Wilson Giresun ili için yeni kayıttır. Türkiyeʹde yayılış gösteren tüm Sphagnum taksonlarının detaylı betimleri yapıldı, cins tür ve varyete düzeyinde teşhis anahtarı oluşturuldu ve yayılış alan bilgileri arttırıldı. Yapılan moleküler çalışma ile Türkiyeʹde bulunan Sphagnum cinsine ait tüm alt cinslere (Cuspidata, Subsecunda, Rigida, Sphagnum ve Acutifolia) ait toplam 16 Sphagnum taksonunun (15 farklı takson) kloroplast DNA (cpDNA) bölgesi (trnL-F)ʹnin baz sırası üretildi. trnL-F bölgesi için yapılan filogenetik analizler (BI, ML, MP) benzer soy ağaçları üretmiştir. Yapılan filogenetik analiz sonucunda, trnL-F bölgesinin Sphagnum cinsine ait alt cinsleri ayırmada etkili olduğu ve Subsecunda, Rigida, Sphagnum ve Acutifolia alt cinslerinin monofiletik olduğu (Cuspidata alt cinsi hariç) ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, some Sphagnum L. taxa distributed in Turkey were examined in detail for the first time in terms of morphological and molecular aspects. As a result of the examination of the samples in the herbarium of the KTU Biology Department, a total of 28 taxa belonging to the genus Sphagnum were determined. Of these, 4 (four) taxa; S. fallax (H.Klinggr.) H.Klinggr. var. isoviitae (Flatberg) Lönnell & Hassel, S. jensenii H. Lindb., S. pylaesii Brid. and S. recurvum P. Beauv. were detected as new records for Turkey. In addition, S. fimbriatum Wilson is new to Giresun province. Detailed descriptions were made, identification keys were created and distribution area information was increased of all Sphagnum taxa distributed in Turkey. With the molecular study, the base sequence of the chloroplast DNA (cpDNA) region (trnL-F) of a total of 16 Sphagnum taxa (15 different taxa) belonging to all subgenus of the Sphagnum genus found in Turkey was produced. Our phylogenetic analyzes (BI, ML, MP) of the trnL-F region produced topologically identical trees. As a result of the phylogenetic analysis, it was revealed that the trnL-F region is useful to distinguish the subgenera belonging to the genus Sphagnum, and the subgenera Subsecunda, Rigida, Sphagnum and Acutifolia (except Cuspidata subgenus) are monophyletic.