Fubini polinomları ve bazı özellikleri
Fubini polynomials and some properties
- Tez No: 811679
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEJLA ÖZMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu tez altı bölümden olu¸smaktadır. Birinci bölüm giri¸s kısmına ayrılmıstir. İkinci bölümde önbilgiler ve diğer bölümlerde kullanılacak olan bazı tanımlar ve yardımcı teoremler verilmiştir. Üçüncü bölümde, Fubini polinomlarının türleri hakkında bilgi verilmiştir. Bu polinomların bazı özellikleri verilmiştir. Dördüncü bölümde genelleştirilmiş Fubini polinomları tanıtılmış, genelleştirilmiş Fubini polinomları için toplam formülleri, doğurucu fonksiyon bagıntıları elde edilmiştir. Ayrıca, bu polinomun multilineer ve multilateral doğurucu fonksiyonlarını veren teoremler elde edilmiştir. Bu teoremlerin uygulamalarına yer verilmiştir. Beşinci bölümde iki değişkenli yüksek mertebeden genelleştirilmiş Fubini polinomları tanıtıldı ve özelliklerine yer verildi. İki değişkenli yüksek mertebeden genelleştirilmiş Fubini polinomları için toplam formülü ve doğurucu fonksiyon bağıntısı elde edildi. Bu polinomun bilineer ve bilateral doğurucu fonksiyonlarını veren teoremler elde edildi ve bu teoremlerin uygulamalarına yer verilmiştir. Daha sonra bu polinomların bazı rekürans bagıntıları ve integral bağıntısı elde edilmiştir. Son bölümde sonuç ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of six chapters. The first chapter is reserved for the introduction. In the second chapter, some definitions and lemmas that will be used in other chapters are given. In the third chapter, information about the types of Fubini polynomials is given. Some properties of these polynomials are given. In the fourth chapter, generalized Fubini polynomials are introduced, sum formulas and generating function relations for generalized Fubini polynomials are obtained. In addition, theorems giving the multilinear and multilateral generating functions of this polynomial are obtained. Applications of these theorems are given. In the fifth chapter, higher order generalized Fubini polynomials with two variables are introduced and their properties are given. The sum formula and the generative function relation for bivariate higher order Fubini polynomials were obtained. Theorems giving the bilinear and bilateral generating functions of this polynomial are obtained and the applications of these theorems are given. Then, some recurrence relations and integral relations of these polynomials are obtained. In the last section, conclusions and recommendations are given.