Pandemide eğitim bilişim ağı üzerinden verilen online eğitimin lise son sınıf öğrencilerinin üniversiteye giriş düşüncelerine etkisinin değerlendirilmesi
The education which was provided to high schools seniors trough EBA during the pandemic and the evaluation of i̇ts effect on them about going to university after graduation
- Tez No: 811687
- Danışmanlar: PROF. DR. ALAATTİN PARLAKKILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Dünyayı etkisi altına alan küresel salgın döneminde eğitim öğretim faaliyetlerinin devamlılığı uzaktan eğitim ile sağlanmaya çalışılmıştır. Nitekim ülkemizde de daha önceden var olan Eğitim Bilişim Ağı (EBA) uygulaması uzaktan eğitimde temel platform olmuştur. Bu çalışma ile pandemi dönemi sınavlara hazırlanan 12.sınıf öğrencilerinin üzerinde olumlu veya olumsuz yöndeki etkileri incelenmiştir. Araştırma 2022-2023 eğitim öğretim yılında Türkiye'nin İç Anadolu bölgesindeki Ankara ilinin Çankaya ilçesi Ali Hasan Coşkun Anadolu Lisesinde öğrenim gören 12. sınıf öğrencileri ile yürütülmüştür. Araştırmada veri toplama aracı olarak yüz yüze anket tekniği kullanılmıştır. Dört bölümden oluşan anketle ilk bölümde demografik bilgiler elde edilirken diğer bölümlerde sırasıyla: Temel bilgisayar okuryazarlık becerileri, altyapı ve erişim, son olarak da çevrimiçi ders becerileri hakkında bilgilere ulaşılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde betimsel ve içerik analizinden faydalanılmıştır. Çalışma sonuçlarına göre YKS sınavlarına hazırlanan 12.sınıf öğrencileri üzerinde pandemi döneminin birtakım olumlu ve olumsuz yönde etkilere yol açtığı sonucuna ulaşılmıştır. Konuların pekiştirilememesi, derslerin monoton olması, teknolojik sıkıntı yaşama, internet erişim problemi, sosyo-ekonomik düzey farklılıkları, hastalık endişesi gibi olumsuz sonuçlar bulunurken, bazı öğrenciler ise uzaktan dersin olumlu olduğunu, evde kaldıklarından dolayı ders çalışmak için daha fazla zamanlarının olduğu ve bu durumun derslerini olumlu yönde etkilediği görüşünü bildirmişlerdir. Elde edilen bulgular ışığında sonuçlar tartışılmış ve çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
During the overtaking times of the global epidemic, the continuation of academic affairs had been tried to be provided to students through distance education. As a matter of fact, already-existing EBA became the foundation of distance education in our country. With this study, the positive or negative effects on the 12th grade students who are preparing for the exams during the pandemic period were examined. The research was conducted with 12th grade students studying at Ali Hasan Coşkun Anatolian High School in Çankaya, district of Ankara province in the Central Anatolian region of Turkey in the 2022-2023 academic year. Face-to-face survey technique was used as the sole data collection tool in this research. With the questionnaire consisting of four parts, demographic information was obtained in the first part, while in the other parts, information about basic computer literacy skills, infrastructure and access, and finally online course skills were obtained . In the analysis of the obtained data, descriptive and content analysis were used. According to the results of the study, it was concluded that the pandemic period had some positive and negative effects on 12th grade students who were preparing for YKS exams . While there are negative results such as the inability to consolidate the subjects, monotonous lessons, technological difficulties, internet access problems, socio-economic level differences, and anxiety about illness, some students say that distance lessons are positive, that they have more time to study because they stay at home and stated that this situation had a positive effect on their lessons. The conclusion was discussed in the light of findings, and various suggestions were made