Enzyme-assisted extraction of antioxidants from banana peel
Muz kabuğu antioksidanlarının enzim destekli ekstraksiyonu
  1. Tez No: 811692
  2. Yazar: SİNEM KATIRCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALEV BAYINDIRLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Meyve ve sebze işleme atıkları, polifenoller gibi biyoaktif bileşikler içerir. Bu çalışmada polifenolikler, enzim destekli ekstraksiyon (EAE) kullanılarak kurutulmuş yerel Anamur muz kabuklarından ekstrakte edildi. Karşılaştırma için sulu etanollü ultrason destekli ekstraksiyon (UAE) ve EAE-UAE kombinasyonu da uygulandı. EAE için sodyum asetat tamponunda pectinex ultra SP-L ve celluclast 1.5 L kullanıldı. Box-Behnken tasarımı optimizasyon sonuçlarına göre, en yüksek toplam fenolik içeriği %1 pectinex ultra SP-L ve %0.736 celluclast 1.5 L ile 50°C'de 1 saat ekstraksiyon için 1/10 katı çözücü oranıyla enzim destekli ekstraksiyonla elde edildi. Ekstraksiyon etkisi EAE (tamponda:1.746±0.078 mg GAE/mL extract; suda: 1.633±0.014 mg GAE/mL extract) > EAE-UAE kombinasyonu (1.537±0.020 mg GAE/mL extract) > %50 sulu etanol ile UAE (0.759±0.008 mg GAE/mL extract) olarak bulundu. Antioksidan kapasite (AC) tahminleri için, FRAP, CUPRAC, DPPH• and ABTS•+ analizleri gerçekleştirildi. Tampon veya su ile EAE ve EAE-UAE ile elde edilen ekstraktların FRAP ve CUPRAC AC'leri arasında önemli farklılıklar tespit edilmedi. DPPH• testi maksimum süpürme kapasitesine (SCmax) göre tamponlu ve sulu EAE'nin AC'leri benzer bulundu, fakat %50 sulu etanol ile UAE ve EAE-UAE daha yüksek AC'ler sağladı. DPPH• yarı maksimal etkili antioksidan konsantrasyon (EC50) değerleri, tampon veya su ile EAE ve EAE-UAE kombinasyonunun benzer EC50 değerleri verdiğini göstermiştir. ABTS•+ SCmax değerlerine göre, tampon ile EAE, su ile EAE ve EAE-UAE AC'lerinde önemli farklılıklar gözlemlenmemiştir. ABTS•+ EC50 değerleri karşılaştırıldığında tampon ile EAE ve EAE-UAE'de benzer etki elde edilmiştir. CUPRAC and ABTS•+ testleri AC'lerin karşılaştırılmasında kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Fruit and vegetable processing wastes contain bioactive compounds such as polyphenols. In this study, polyphenolics were extracted from dried local Anamur banana peels using enzyme-assisted extraction (EAE). Ultrasound-assisted extraction (UAE) with aqueous ethanol and EAE-UAE combination were also applied for comparison. Pectinex ultra SP-L and celluclast 1.5 L in sodium acetate buffer (pH 5) were used for EAE. According to the Box-Behnken design optimization results, the highest total phenolic content (TPC) was obtained by EAE with 1% pectinex ultra SP-L and 0.736% celluclast 1.5 L for 1 h extraction at 50°C with a solid solvent ratio of 1/10 (w/v). The extraction effectiveness was found as EAE (with buffer: 1.746±0.078 mg GAE/mL extract; with water: 1.633±0.014 mg GAE/mL extract) > EAE-UAE combination (1.537±0.020 mg GAE/mL extract) > UAE with 50% aqueous ethanol (0.759±0.008 mg GAE/mL extract). For antioxidant capacity (AC) estimations, FRAP, CUPRAC, DPPH• and ABTS•+ assays were performed. No significant differences were detected among FRAP and CUPRAC ACs of extracts obtained by EAE with buffer or water and EAE-UAE. According to DPPH• assay maximum scavenging capacity (SCmax), the ACs of EAE with buffer and water were found as same, but UAE with 50% aqueous ethanol and EAE-UAE provided higher ACs. DPPH• half maximal effective antioxidant concentration (EC50) values showed that EAE with buffer or water and EAE-UAE combination gave similar EC50 values. According to ABTS•+ SCmax values, no significant differences were observed ACs for EAE with buffer, EAE with water and EAE-UAE. When ABTS•+ EC50 values were compared, similar effectiveness was obtained for EAE with buffer and EAE-UAE. CUPRAC and ABTS•+ assay can be used for comparison of ACs.