Antalya'da bir Aile Sağlığı Merkezine kayıtlı bulaşıcı olmayan hastalık tanısı olan yetişkin bireylerin hastalığa uyumu ve ilişkili değişkenlerin incelenmesi
Examination of addiction and related variables of adult individuals with NON-communicable disease registered to a family HEALTH center in Antalya
  1. Tez No: 811716
  2. Yazar: BETÜL BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLA TUZCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Bu çalışmada Antalya'da bir Aile Sağlığı Merkezi (ASM)'ne kayıtlı en az bir Bulaşıcı Olmayan Hastalık (BOH) tanısı olan yetişkin bireylerin hastalığa uyum düzeyi ve hastalığa uyumla ilişkili olabilecek bazı sosyodemografik özellikler ve sağlık öyküsü ile ilişkili faktörleri incelemek hedeflenmiştir. Yöntem: Tanımlayıcı tipte olan çalışmaya en az bir BOH tanısı olan 329 birey alınmıştır. Veriler; demografik özellikler, sağlık öyküsü formu ve Kronik Hastalığa Uyum Ölçeği (KHUÖ) ile toplandı. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, Pearson Korelasyon analizi, Mann-Whitney U testi, Kruskal Wallis varyans analizi ve Multiple Linear Regresyon kullanıldı. Bulgular: Katılımcıların yaş ortalaması 58.76±6.79 olup, %62.6'sı kadın, %53.19'u ilkokul mezunu ve %28'inin gelir düzeyi düşüktür. Katılımcıların %71.7'i kardiyovasküler, %59.6'ı diyabet, %26.1'i solunum yolu hastalıkları ve %3'ü kanser hastasıdır. Çalışmamızda KHUÖ toplam puan ortalaması 100.01±11.08'dır. Bireylerin %97.6'sı sürekli ilaç kullanmakta ve %94.5'i düzenli sağlık kontrollerini yaptırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to examine the level of adjustment to illness of adult individuals with at least one Non-Communicable Disease (NCD) diagnosis registered in a Family Health Center (FHC) in Antalya as well as some socio-demographic characteristics and health history-related factors that may be related to adjustment to illness. Method: This descriptive study included 329 individuals diagnosed with at least one NCD. Data were collected using Demographic characteristics, a health history form and the Adaptation to Chronic Illness Scale (ACIS). Descriptive statistics, Pearson Correlation analysis, Mann-Whitney U test, Kruskal Wallis analysis of variance and Multiple Linear Regression were used to analyze the data. Findings: The mean age of the participants was 58.76±6.79, 62.6% of them were female, 53.19% were primary school graduates and 28% had a low level of income. 71.7% of the participants had cardiovascular disease, 59.6% had diabetes, 26.1% had respiratory diseases and 3% suffered from cancer. In the present study, the total mean score of ACIS was 100.01±11.08. 97.6% of the participants were regularly taking drugs and 94.5% of them had regular health checks.