Dynamic response of a cracked beam under moving load using adomian decomposition method
Çatlaklı bir kirişin hareketli yük altında dinamik davranışının adomıan ayrıştırma yöntemi ile incelenmesi
- Tez No: 811726
- Danışmanlar: PROF. DR. SADETTİN ORHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Teorisi ve Dinamiği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Köprüler, tren rayları, uçak kanatları gibi bazı mühendislik uygulamaları kiriş elemanları olarak ele alınıp modellenebilirler. Bunlar kiriş olarak modellenirler ve dinamik davranışlarını incelemek için hareket denklemleri elde edilir. Bu denklemler genel olarak karmaşıktır. Bu denklemleri çözmek için birçok çözüm tekniği uygulanabilir. Bu tekniklerden birisi, son zamanlarda karmaşık diferansiyel denklemleri çözmek için kullanılmaya başlanan Adomian yöntemidir. Bu çalışmada, tek çatlaklı Euler-Bernoulli kirişin hareketli yük altında titreşim davranışını elde etmek için Adomian Ayrıştırma Yöntemi (ADM), bu yöntemin değiştirilmiş (MADM) ve geliştirilmiş (IADM) halleri kullanılmıştır. Model, çatlağın esnek bir dönme yayı olarak ele alındığı iki kısma bölünmüş bir kiriş ve çatlağın solundaki ve sağındaki kirişin iki parçası üzerinde hareket eden hareketli bir yükten oluşur. Kirişin sağ ve sol parçalarının dördüncü derece olan hareket denklemleri, başlangıç şartları ve sınır şartları göz önünde bulundurularak yapılan modal analiz yöntemi ile homojen olmayan ikinci derece adi diferansiyel denklemlere dönüştürülür. Kirişin modal yerdeğişimi ADM kullanılarak bir seri açılımı şeklinde gösterilir. Bu sonsuz seriler, Binom ve Taylor seri açılımları kullanılarak genelleştirilir. Basit mesnetli, tek çatlaklı kirişin dinamik davranışı analitik olarak elde edilmiş ve bu çözüm, farklı çatlak yeri, çatlak boyu, kirişe etkiyen yükün genliği, hızı ve kiriş uzunluğunun etkilerini de kapsamıştır. Ek olarak, çatlağın doğal frekans üzerindeki etkisi incelenmiştir. MATLAB yazılımı kullanılarak bazı sayısal sonuçlar ve çatlak kirişin orta nokta çökmesi elde edilmiş ve orta nokta çökmesi grafik olarak verilmiştir.Çözüm yöntemi bazı referans çalışmalarla doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Some engineering applications cover beam members such as bridges, train rails, aircraft wings and etc. They can be modelled in terms of the beam. Once, the beam model is defined, then its governing equations are obtained to do dynamic analysis. These equations are complicated in general. Many solution techniques can be adopted to solve these equations. One of these techniques is Adomian methods which have begun to be used to solve complex differential equations recently. In this study, the Adomian Decomposition Method (ADM) as well as its modified (MADM) and improved (IADM) forms, is utilized to carry out the vibration response of the Euler-Bernoulli beam with a crack under a moving load. The model consists of a moving load acting on the two continuous segments where the crack was modelled as a sectional flexibility rotational spring. The equations of motion of the spans become the fourth order, non-homogenous partial differential equations which are transformed to a second-order, non-homogeneous, ordinary differential equation using modal analysis, considering initial and boundary conditions. Modal displacement of the beam is represented in a series expansion using ADM. These infinite series are generalized using Binomial and Taylor series expansions. The analytical solution of dynamic response was obtained for cracked simply supported beam and it revealed the effects of crack with different crack location, crack size, amplitude and velocity of acting load and beam length. In addition, the influence of crack on natural frequency was studied. Some numerical results and of the midpoint deflection of cracked beam were obtained by using MATLAB software and the midpoint deflection was presented as graph. The solution method was verified with some reference studies. The solution method was verified with some reference studies.