Akut sakroiliit tanısında farklı yağ baskılama sekanslarının, diffüzyon ağırlıklı görüntüleme ve kontrastlı incelemenin yeri ve laboratuvar verileri ile korelasyonu
The role of different fat suppression sequences, diffusion weighted imaging and contrast enhanced imaging in the diagnosis of acute sacroiliitis and correlation with laboratory data
  1. Tez No: 811759
  2. Yazar: HATİCE MERVE ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE TUBA SANAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Akut sakroiliit olgularında farklı yağ baskılama sekanslarının ödemi ortaya koymada farklılık gösterip göstermediği, 1.5 T ve 3T cihazlar arasında ödemi ayırt etmede farklılık olup olmadığı, farklı yağ baskılama sekanslarında kontrast/sinyal gürültü oranları (CNR ve SNR) ile laboratuvar verileri (sedimentasyon ve C reaktif protein) arasında korelasyon olup olmadığı, sakroiliak eklem değişikliklerini ortaya koymada diffüzyon ağırlıklı görüntüleme ve kontrast madde kullanımının tanıya katkısının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Retrospektif olarak yapılan çalışmaya 2016-2021 yılları arasında herhangi bir ön tanı ile sakroiliak ekleme yönelik MR görüntüleme (1.5 ve 3T) yapılmış olgulardan ankilozan spondilit tanısı almış 413 hasta dahil edildi. Bu hastaların görüntülemelerinde kullanılan farklı yağ baskılamalı (TSE-TIRM [STIR] ve SPAIR), varsa difüzyon ağırlıklı ve iv kontrast madde sonrası görüntülerinde, CNR ve SNR değerleri hesaplandı. Olguların çekimden önceki son bir ayda alınmış sedimentasyon ve C-reaktif protein değerlerine bakıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to determine in detecting edema whether different fat suppression sequences differ, whether there is a difference between 1.5 T and 3T devices, whether there is a correlation between contrast/signal to noise ratios (CNR and SNR) in different fat suppression sequences and laboratory data (sedimentation and C reactive protein), and to evaluate the contribution of diffusion weighted imaging and contrast agent use to the diagnosis of sacroiliac joint changes in patients with acute sacroiliitis. Materials and Methods: The retrospective study included 413 patients diagnosed with ankylosing spondylitis who underwent MR imaging (1.5 and 3T) of the sacroiliac joint with any prediagnosis between 2016 and 2021. Contrast/signal-to-noise ratios (CNR and SNR) were calculated for the different fat-suppressed (TSE-TIRM [STIR] and SPAIR), diffusion-weighted and iv post-contrast images (if available) of these patients. Sedimentation and C-reactive protein values obtained in the last month before the scan were analyzed.