Lumbar epidural aralığın tanımlanmasında; klasik direnç kaybı tekniği,otomatik direnç kaybı enjektörü tekniği veasılı damla tekniğinin karşılaştırılması
The comparison of loss of resistance technique, automatic loss of resistance syringe and hanging drop technique for identifying epidural space
  1. Tez No: 811766
  2. Yazar: ASİYE DEMİREL
  3. Danışmanlar: UZMAN MEVLÜT ÇÖMLEKÇİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Bezm-i Alem Vakıf Gureba Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışma Bezm-i Alem Valide Sultan Vakıf Gureba Eğitim ve Araştırma Hastanesi etik kurul izni alınarak I. Anesteziyoloji ve Reanimasyon Kliniği'nde prospektif olarak sürdürüldü. Bu çalışmamıza ameliyathane şartlarında epidural anestezi veya epidural analjezi uygulanacak ASA I-II-III grubuna dahil, yaşları 18-80 arasında 60 hasta dahil edildi. Uygulanacak yöntem hakkında bilgi verilerek onayları alınan hastalar, randomize üç eşit gruba ayrıldı. (Grup I, Grup II, Grup III) Grup I'deki hastalara (n=20) lumbar epidural aralık tanımlanırken direnç kaybı tekniği, Grup II'deki hastalara (n=20) otomatik direnç kaybı enjektörü ile direnç kaybı tekniği, Grup III'teki hastalara (n=20) da asılı damla tekniği uygulandı. Ameliyat süresince epidural anestezi yapılan hastalara maske ile 4 lt/dk oksijen ve 6-8 ml/kg/saat olacak şekilde kristaloid sıvı, idame sıvısı olarak verildi. Çalışmamızda demografik özellikler olarak yaş, cinsiyet, boy, kilo, VKİ ve ASA değerleri ölçülmüş olup, gruplar arasında anlamlı fark görülmemiştir. Çalışmamızda her üç grup da teknik uygulama zamanı (epidural aralığa ulaşma zamanı) karşılaştırıldıklarında, Grup II'deki olguların epidural mesafeye ulaşma zamanı anlamlı olarak düşük bulundu. Grup III'teki olguların epidural mesafeye ulaşma zamanı da anlamlı olarak yüksek bulundu (p0,05). Gruplar dural zedelenme açısından karşılaştırıldıklarında gruplar arasında istatiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı (p>0.05). Grup I'de dural zedelenme % 0 (0/20), Grup II'de dural zedelenme % 0 (0/20), Grup III'te dural zedelenme %10 (2/20) olarak bulundu. Epidural aralık tanımlanırken her üç gruptada ligamentum flavum hissiyatına değerlendirildi. Grup I'deki hastaların 12'sinde (% 60) Ligamentum flavum hissi pozitif iken; Grup II'deki hastaların 19'unda (% 95) ve Grup III'teki olguların 18'inde (% 90) Ligamentum flavum hissi pozitifti. Grup I'deki hastaların Ligamentum flavum hissetme oranı istatistiksel olarak düşük bulundu. (p0,05). Grup I'de deneme sayısı ortalama 1.45, Grup II'de 1.15, Grup III'te 1.50 olarak bulundu. Grup I'de 12 (% 60) olgunun epidural mesafeye giriş 1. denemede; Grup II'de 17 (% 85) olgunun epidural mesafeye giriş 1. denemede; Grup III'te 12 (% 60) olgunun epidural mesafeye giriş 1. denemede gerçekleşti.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Background: The automatic resistance loss injector technique using for identifying epidural space is a relatively new technique. In this study, we aimed to compare conventional techniques using for identifying epidural space with this new technique Methods: Randomly selected total of 60 ASA physical status I-III patients ranging in age from 18 to 60 who are going to undergo lumbar epidural anesthesia or analgesia, have been applied to study. 20 patiens have been applied resistance loss technique group I, 20 patients have been applied resistance loss technique by automatic resistance loss injector (Epi-jet®)Group II and 20 patients have been applied hanging drop technique Group III. In these patients, access time to epidural space (technical practice time), ordinal number of trial lumbar epidural space was entered at, skin-epidural distance value (cm), whether dural damage occurred, evaluation of the sense of ligamentum flavum in epidural space access, skin-epidural distance values considering body mass index were recorded. Results: In Group II, the rate of epidural space access was found significantly low. (p0,05). Conclusions: The automatic resistance loss injector technique using for identifying epidural space is preferable comparing to conventional methods.