Yabancı dil eğitim-öğretim kitaplarına ait ön kapakların dilbilimsel açıdan incelenmesi
The linguistic analysis of the front covers belonging to foreign language education-training books
  1. Tez No: 811770
  2. Yazar: BÜŞRA UZUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURCAN DELEN KARAAĞAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
  6. Anahtar Kelimeler: (İngilizce, Arapça, Türkçe, Kitap Ön Kapakları, Dilsel ve Dil-dışı Göstergeler), (English, Arabic, Turkish, Book Front Covers, Linguistics and Non-linguitics Signs)
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil Bilimi Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
İnsanların dünyaya gelişi, dünyadan geçişi ve dünyadan gidişi bu dünyaya birçok şey katar. Bu dünya da birer birer o insanlar üzerinde kendi etkisini gösterir. Bu esnada birey bazında da toplum bazında da dilin ve eğitimin yeri oldukça önemlidir. Bu çalışmanın da odak noktası, bu iki mihenk taşından yola çıkan yabancı dil eğitim-öğretim kitaplarıdır. Çünkü kişi için dil olgusu sadece ana dilden ibaret değildir, bunun yanı sıra kendisi için birçok yabancı dil de vardır. Kişi, bu yabancı dillere birçok amaç ve sebeple yönelebilir veya maruz kalabilir. Daha sonra da kendisini bu yabancı dili öğrenme sürecinin içinde bulur. Buradaki eğitim-öğretim çerçevesindeki kitap incelemesi de İngilizce, Arapça, Yabancılara Türkçe Öğretimi olmak üzere 3 farklı kitap serisini kapsamaktadır. Serilerin öncelikle kitapların serilerinden dil öğrenicilerinin karşılaşacağı ilk seviye kitaplar incelenmiştir ve kendi aralarında karşılaştırılmıştır sonrasında ise her seviyenin tüm kitapları kendi içerisinde karşılaştırılmıştır. Bu incelemede kitapların ön kapakları dilbilimsel olarak doküman analizi yöntemi ile ele alınmıştır. Dilbilimde göstergelerin dilsel ve dil-dışı olarak ele alındığı gibi kitap kapaklarına da iki açıdan bakılmıştır. Böylelikle ön kapaklarda bulunan dilsel ve dil-dışı göstergeler çalışma konusu olmuştur. Görülmüştür ki kitap kapakları kitap adına ilk intiba yolu olduğundan her ayrıntısına dikkat edilen bir alandır. Söz konusu sadece dil, eğitim, tasarım, reklam değildir; aksine hepsi bir arada dikkat edilmeye çalışılan unsurlardır. Dil kitaplarının herhangi biri dil öğrenicilerin belki hayatlarında o dil adına karşılaştığı ilk kitap olabilir, dolayısıyla bu kitaplar büyük önem arz eder. Yayınevleri de bunun farkındadır ve buna göre hareket eder. Bu yüzdendir ki küçücük bir ayrıntı da dâhil her bir görsel ve her bir harf dikkat edilmesi gereken hususlardır. Böylece yayınevi, yazar ve eğitim de dil öğrenicisine hedeflediği şekilde ulaşabilir hâle gelebilir.
Özet (Çeviri)
Humans' coming to the world, passing from the world and leaving the world add so many things to this world. This world also shows its own influence on the those people one by one. Meanwhile, the place of language and education both on the basis of the individual and the society is quite significant. The focus of this study is the foreign language education-training books which are based on these two cornerstones. Because the phenomenon of language for the person is not only the mother tongue but there are also many foreign languages for that person. The person may turn or be exposed to these foreign languages for many purposes and reasons. Then, s/he finds her/himself in the process of learning this foreign language. This book review within the frame of education-training includes 3 different book series as English, Arabic and Teaching Turkish to Foreigners. From the series of books, first level books that learners meets were analysed and compared within themselves. Afterwards, all the books of each series were compared within themselves. In this review, the front covers of the books were handled linguistically within document analysis method. The Book Covers were examined from two perspectives just like in linguistics that signs are regarded as linguistic and non-linguistic. So, linguistic and non-linguistic signs on the front covers became the subject of the study. It has been seen that the book covers are an area whose every detail is paid attention since they are the first impression behalf the book. The issue is not only language, education, design, advertisement; but on the contrary, they are all elements which are tried to be taken into consideration all together. Any of the language book may the first book that language learners come across in their lives, so these books have great importance. Publishing houses are also aware of this and act according to this. That's why every image and letter including any tiny detail is points to take into consideration. Thus, the publishing houses, authors and education can reach the language learner in the way they aim.