The role of defense companies in nuclear weapon modernization in The United States
Savunma şirketlerinin ABD'nin nükleer silah modernizasyonuna etkisi
- Tez No: 811779
- Danışmanlar: PROF. RODICA-ELIZA GHEORGHE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amerika Birleşik Devletleri, her yıl savunma bütçesine önemli miktarda kaynak ayırmaktadır. Donald Trump'ın başkanlığından bu yana giderek artan bu bütçe, hükümet kaynaklarının sağlık sistemi, açlık ve eğitim gibi acil ihtiyaçlara harcanmasını engelliyor. Bu bütçenin neredeyse 1/3'ü caydırıcılığı güçlendirmek için nükleer silahların bakımına ve edinilmesine gitmektedir. Bu tez, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki savunma şirketlerinin lobicilik yoluyla nükleer başlık taşıyan silahların tedarik süreci üzerinde derin etkileri olduğunu savunmaktadır. Bu şirketlerin Kongre'de lobi yaptıkları milletvekilleri, karşılığında savunma şirketlerine fayda sağlayan yasa tasarıları için oy kullanmaktadırlar. Diğer birçok bileşeniyle birlikte bu sistem, askeri- endüstriyel kompleks olarak bilinmektedir. Bu tez, askeri-endüstriyel kompleksin, araştırmacılar ve politika yapıcılar tarafından genellikle göz ardı edilen bir yönü olan nükleer silahlar üzerindeki etkisini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Nitel ve nicel yöntemler kullanılarak elde edilen sonuçlar, nükleer modernizasyon programları ile 2000-2020 yılları arasında ABD'deki en büyük beş savunma şirketinin lobicilik için harcadığı para miktarı arasında pozitif bir korelasyon olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The United States allocates significant resources to the defense budget every year. The budget has been increasing steadily since Donald Trump's presidency, and it diverts government resources to spend the money on urgent necessities, like the health system, hunger, and education. Almost 1/3 of this budget goes to maintaining and acquiring nuclear weapons to bolster deterrence. This thesis argues that defense companies in the United States profoundly affect the procurement process for nuclear strategic delivery vehicles through lobbying. The lawmakers, whom these companies lobby in Congress, vote for bills that, in return, benefit the defense contractors. With many other components, this system is known as the military- industrial complex. This thesis aims to analyze the effect of the military-industrial complex on nuclear weapons, an aspect that is often overlooked by researchers and policymakers. Using qualitative and quantitative methods, results show a positive correlation between nuclear modernization programs and the amount of money spent on lobbying by the five biggest defense companies in the United States between 2000 – 2020.