İktidar ve muhalefetteki konumlarına bağlı olarak siyasilerin dış politika söylemlerindeki olası değişiklikler: Anavatan Partisi Genel Başkanı Mesut Yılmaz örneği
Possible changes in the foreign policy discourses of politicians due to the positions of the government and the opposition: The example of Motherland Party Chairman Mesut Yılmaz
  1. Tez No: 811783
  2. Yazar: AYŞENUR GÜMÜŞTEKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ÇAĞATAY ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu tez, siyasi parti genel başkanlarının yürütme organında yer almaları ya da almamalarına göre dış politika söylemlerinde değişiklik olup olmadığı sorusuna odaklanmaktadır. Michel Foucault'nun söylemin yasaklayıcı yönü teorisi temelinde yapılan bu araştırmada, analiz birimi olarak 1991-2002 yılları arasında farklı dönemlerde yürütmede ve muhalefette görev almış olan Anavatan Partisi Genel Başkanı Mesut Yılmaz'ın dış politika hakkındaki Meclis konuşmaları seçilmiştir. Yılmaz'ın, iktidar ve muhalefet kavramlarının en salt hali ile ortaya konduğu Türkiye Büyük Millet Meclisi konuşmalarındaki dış politika söylemlerine içerik analizi yapılarak siyasinin, iktidarlar üstü olduğu düşünülen dış politika hakkında, muhalefet konumunda eleştirel, iktidar konumunda ise destekler söylemlerde bulunacağı hipotezi test edilmiştir. TBMM konuşmalarına, MAXQDA 2022 programı ile yapılan içerik analizi sonucunda, yasama ve yürütme konumlarında Mesut Yılmaz'ın dış politika söylemlerinde bir değişiklik yaşanmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis mainly aims to identify the possible changes in the foreign policy discourses of political party leaders in two different positions of politics namely, executive and legislative. In this research which is based on Michel Foucault's theory of the prohibitive aspect of discourse, Mesut Yılmaz's, the Chairman of the Motherland Party who served as a prime minister three times in 1991-2002 and also had a role in every position of politics during this period, foreign policy discourses at the Grand National Assembly of Türkiye were chosen as the analysis unit. The hypothesis tested herein built around that the politician would make critical discourses about the foreign policy, which is thought to be above the governments, when they are in the opposition position whereas they would be much more supportive in the ruling position by analyzing the speeches of Mr. Yılmaz on the foreign policy discourses at the Grand National Assembly of Türkiye where the concepts of power and opposition are presented in their purest form. As a result of the content analysis made by MAXQDA 2022 program on Mr. Yılmaz's speeches at the Grand National Assembly of Türkiye, it has been concluded that there was no change in the foreign policy discourses in the legislative and executive positions.