Liderlik yönelimleri çerçevesinde örgütsel miyopi: Spor yöneticileri üzerine bir araştırma
Organizational myopia in the framework of leadership orientations: A study of sports managers
- Tez No: 811784
- Danışmanlar: PROF. DR. SAVAŞ DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada, spor yöneticilerinin liderlik yönelimleri ile örgütsel miyopi arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın örneklemi, Aydın Amatör Spor Kulüpleri Federasyonuna bağlı olan spor kulüplerinde görev yapan 178 spor yöneticisinden oluşmaktadır. Çalışmada, Bolman ve Deal (1991) tarafından geliştirilen, Dereli (2003) tarafından Türkçeye uyarlanan Liderlik Yönelimleri Ölçeği ve Seymen, Kılıç ve Kinter (2016) tarafından geliştirilen Örgütsel Körlük Ölçeği kullanılmıştır. Çalışmada bağımsız örneklem t testi, tek yönlü varyans analizi, Pearson korelasyon analizi ve Spearman korelasyon analizi kullanılmıştır. Tek yönlü varyans analizi sonucunda farklılığın kaynağını belirlemek için varyans homojenliğine karşı duyarlı olan Games-Howell testi kullanılmıştır. Sıralı değişkenlerin pratikte normal dağılmadığı varsayımı altında Spearman korelasyon analizi, sürekli (liderlik yönelimleri, örgütsel miyopi) ve sıralı (yaş, deneyim yılı gibi) değişkenler arasındaki ilişkiyi belirlemek için tercih edilmiştir. Spor yöneticilerinin liderlik yönelimleri ile örgütsel miyopi arasındaki ilişki Pearson korelasyon analiziyle incelenmiştir. Yapılan analizler sonucunda, spor yöneticilerinin yaş, sporculuk, antrenörlük ve yöneticilik deneyim yılları ile örgütsel miyopi arasında negatif ilişki olduğu belirlenmiştir. Sporculuk ve antrenörlük deneyimi olan spor yöneticilerinin yapısal liderlik yönelimleri daha düşük, politik ve sembolik liderlik yönelimleri daha yüksek elde edilmiştir. Daha fazla antrenörlük ve yöneticilik deneyimine sahip olan spor yöneticilerinin yapısal liderlikleri daha düşük, insan kaynaklı, politik ve sembolik liderlikleri daha yüksek bulunmuştur. Spor yöneticilerinin örgütsel miyopi düzeylerinin, yapısal liderlik yönelimleri ile pozitif, insan kaynaklı, politik ve sembolik liderlik yönelimleri ile negatif ilişki gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the relationship between sports managers' leadership orientations and organizational myopia. The sample of the study consisted of 178 sports managers working in sports clubs affiliated with the Aydın Amateur Sports Clubs Federation. The Leadership Orientations Scale, developed by Bolman and Deal (1991) and adapted into Turkish by Dereli (2003), and the Organizational Blindness Scale, developed by Seymen, Kılıç, and Kinter (2016), were used in the study. Independent samples t-test, one way analysis of variance, Pearson correlation analysis, and Spearman correlation analysis were used in the study. The Games-Howell test, which is sensitive to variance homogeneity, was used to determine the source of differences in the one-way analysis of variance. Considering the assumption that ordinal variables do not follow a normal distribution in practice, Spearman correlation analysis was preferred to determine the relationship between continuous variables (leadership orientations, organizational myopia) and ordinal variables (such as age, years of experience). The relationship between sports managers' leadership orientations and organizational myopia was examined using Pearson correlation analysis. The results of the analysis revealed a negative relationship between the age and years of experience in sports, coaching, and management, and organizational myopia. Sports managers with experience in sports and coaching had lower structural leadership orientations and higher political and symbolic leadership orientations. Sports managers with more coaching and management experience had lower structural leadership orientations and higher human resource, political, and symbolic leadership orientations. The level of organizational myopia in sports managers was found to be positively related to structural leadership orientations and negatively related to human resource, political, and symbolic leadership orientations.