İntrakraniyal multipl anevrizmalarda endovasükler ve açık cerrahi yönteminin klinik sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of clinical results of endovascular and open surgery methods in intracranial multiple aneurysms
  1. Tez No: 811782
  2. Yazar: KAAN ÖZALPAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VAROL AYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Multipl anevrizmalarda açık cerrahi tercih etmek için endovasküler tedaviye uygun olmaması öncelikli kuralımız olarak belirledik. Endovasküler tedavi uymayan, tek seansta kliplenecek anevrizmaları klipleyerek tedavi ettik. Koil-Stent uygun olan anevrizmalarda muhakkak koil/stent denendi. Eğer bir anevrizma uyuyor diğeri uymuyorsa öncelikli olarak endovasküler olan yapıldı.Endovasküler ile nadir de olsa aksilik çıkabildiği için açık cerrahi sonrası, bir diğer anevrizmayı endovasküler ile kapatmaya girdiğimizde problem yaşarsak tekrardan açık cerrahiye dönmek zorunda kalmayalım diye, önceliği endovasküler ile kapatılacak olan anevrizmaya verdik. Dom/boyun oranı 1.5-2'nin üstündeyse ve 2 mm'den büyükse ve içinden bir dal çıkmıyorsa koil sarma işlemi uygulandı. MCA anevrizmalarına stent uygulanmasını tıkanma ve emboli riski nedeniyle yanlış bulmaktayız. MCA anevrizmaları bifurkasyonda sık görüldüğü için genellikle koil sarmaya uygun olmamaktadır. Açık sonuçları da iyi olan anevrizmalardır.Bu yüzden koil sarmaya uygun değil ise açık cerrahi en uygun yöntemdir. ICA anevrizmaları genellikle stent ve koil ile tedaviye uygundur. Genel şartları sağlıyorsa endovasküler ile tedavi edilmesi iyi bir sonuç verecektir.Cerrahi olarak ulaşılması zor noktalarda olan ICA anevrizmalarında koil sarılamıyorsa, stent destekli koil en uygun yöntem olacaktır. ACom anevrizmaları posteriora bakıyorsa koil veya stent destekli koil için şartlar muhakkak zorlanmalıdır. Ancak anterior projeksiyonda ise yine dom/boyun oranı ve içinden dal çıkıp çıkmama kurallarına bağlı kalınarak endovasküler tedavi düşünülmelidir gerekirse açık cerrahi sonuçları da iyidir. Posterior sirkülasyon anevrizmalarında endovasküler yöntem yine zorlanmalıdır. Endovasküler yöntemle kapatılamayan anevrizmalar için açık cerrahiye gidilmeldir. Bu çıkarılan sonuçlarla beraber multipl anevrizmalarda hangi çeşit anevrizma beraber ise sonuçlar kombine edilmeli ve uygulanmalıdır. Günümüzde halen tedavisi kolay olmayan intrakraniyal anevrizmaların multipl olanları için uygulananlarla beraber bir bakış açısı geliştirilmeye çalışılmıştır. Teknolojinin gelişmesi ile daha iyi sonuçlar aldığımız bir gerçektir.Bu çalışma daha büyük hasta grupları ve olabilecek yeni tekniler ile karşılaştıralarak ileride yapılacak sonuçlara ışık tutacaktır.
Özet (Çeviri)
In order to prefer open surgery in multiple aneurysms, we have determined that they are not suitable for endovascular treatment as our primary rule. We treated aneurysms that did not comply with endovascular treatment and could be clipped in a single session by clipping them. Coil/stent was definitely tried in aneurysms where coil-stent was suitable. If one aneurysm fits and the other does not, the endovascular one was performed first. Since complications can rarely occur with endovascular surgery, we gave priority to the aneurysm that would be closed with endovascular surgery, so that we would not have to go back to open surgery if we had problems closing another aneurysm with endovascular surgery after open surgery. If the dome/neck ratio was above 1.5-2 and if it was larger than 2 mm and there was no branch coming out of it, coil winding was applied. We find it wrong to apply stents to MCA aneurysms due to the risk of occlusion and embolism. Since MCA aneurysms are common at the bifurcation, they are generally not suitable for coiling. Open aneurysms also have good results. Therefore, if they are not suitable for coiling, open surgery is the most appropriate method. ICA aneurysms are generally suitable for treatment with stents and coils. If the general conditions are met, treatment with endovascular treatment will give good results. If coil cannot be wrapped in ICA aneurysms that are in difficult to reach surgically, stent-supported coil will be the most appropriate method. If ACom aneurysms point posteriorly, conditions must be strictly enforced for coil or stent-supported coil. However, in the anterior projection, endovascular treatment should be considered, depending on the dome/neck ratio and the rules of whether or not branches emerge from it, and if necessary, the results of open surgery are also good. In posterior circulation aneurysms, the endovascular method should still be enforced. Open surgery should be performed for aneurysms that cannot be closed by endovascular method. With these results, the results of whichever type of aneurysm is associated with multiple aneurysms should be combined and applied. An attempt has been made to develop a perspective together with what is applied to multiple intracranial aneurysms, which are still not easy to treat today. It is a fact that we get better results with the development of technology. This study will shed light on future results by comparing it with larger patient groups and possible new techniques.