Rekreasyon bölümünde öğrenim gören öğrencilerin rekreasyonel liderlik davranışlarının incelenmesi
Investigation of recreational leadership behaviors of students studying in recreation department
- Tez No: 811785
- Danışmanlar: PROF. DR. SAVAŞ DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışma amacı, rekreasyon bölümünde öğrenim gören öğrencilerin rekreasyonel liderlik davranışlarını belirlemektir. Çalışmanın örneklemi, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi rekreasyon bölümünde öğrenim gören 96 erkek ve 62 kadın olmak üzere 158 öğrenciden oluşmaktadır. Çalışmada, Ayyıldız Durhan ve arkadaşları (2022) tarafından geliştirilen Rekreasyonel Liderlik Davranışı Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizi, SPSS 26 programında yapılmıştır. Analizlere geçmeden önce verilerin normalliği sınanmış ve normal dağılım gösterdiği belirlenmiştir. Çalışmada, bağımsız örneklem t testi ve tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Tek yönü varyans analizi sonucunda elde edilen farklılıkların kaynağını belirlemek için Bonferroni Testi kullanılmıştır. Çalışmada yapılan analizler sonucunda, öğrencilerin rekreasyonel liderlik davranışlarında demokratik davranış ortalamaları daha yüksek bulunmuştur. Kadın öğrencilerin otokratik davranış düzeyleri daha yüksek bulunmuştur. Rekreasyonel faaliyetlere daha sık katılan öğrencilerin otokratik davranışları daha yüksek elde edilmiş, katılım sıklığına göre demokratik davranışlarında farklılık gözlenmemiştir. Aktif rekreasyon faaliyetlerine katılan öğrencilerin rekreasyonel liderlik, demokratik davranış ve otokratik davranış düzeylerinin, pasif rekreasyon faaliyetlerine katılan öğrencilerden yüksek olduğu belirlenmiştir. Daha önce bir gruba liderlik yapmış olan öğrencilerin rekreasyonel liderlik düzeyleri, demokratik davranışları ve otokratik davranışları, daha önce herhangi bir gruba liderlik yapmamış öğrencilerden yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the recreational leadership behaviors of students studying in the recreation department. The sample of the study consists of 158 students, 96 male and 62 female, studying in the recreation education department of Aydın Adnan Menderes University Faculty of Sports Sciences. The Recreational Leadership Behavior Scale, developed by Ayyıldız Durhan and colleagues (2022), was used in the study. The data were analyzed using SPSS 26. Before proceeding with the analysis, the normality of the data was tested and determined to follow a normal distribution. Independent samples t-test and one-way analysis of variance were used in the study. Bonferroni Test was used to determine the source of differences obtained from the one-way analysis of variance. The results of the analysis revealed that students had higher average scores in democratic behaviors in recreational leadership. Female students exhibited higher levels of autocratic behavior. Students who participated more frequently in recreational activities had higher levels of autocratic behaviors, while no difference was observed in democratic behaviors. It was determined that students who generally engaged in active recreational activities had higher levels of recreational leadership, democratic behaviors, and autocratic behaviors compared to students who generally participated in passive recreational activities. Students who had previously exercised leadership in a group had higher levels of recreational leadership, democratic behaviors, and autocratic behaviors compared to students who had not previously led any group.