Survival processing effect at the metacognitive level: From a social cognitive perspective
Üstbilişsel sistem ve sosyal bilişsel bakış açısından hayatta kalma etkisi
  1. Tez No: 811797
  2. Yazar: DİLAN ÇABUK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TÜLİN TERRY ESKENAZI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Çalışmalar, bellek sistemlerinin, hayatta kalmayla ilgili bilgileri diğer bilgilere kıyasla daha iyi geri çağırdığını göstermiş ve bu durum Hayatta Kalma Etkisi (HKE) olarak adlandırılmıştır. Bu etkinin evrimsel olarak adaptif bir işleve hizmet ettiği önerilmiştir. Bununla birlikte, insanlar pasif bilgi işlemcileri değildir. Bellekten geri çağırma işlemlerine ek olarak, gündelik olarak kararlarına ne kadar güvendiklerini de değerlendirmekte, yani üstbilişsel değerlendirmeler oluşturmaktadır. Ek olarak, sosyal canlılar olarak, belleğe kodlama ve geri çağırma işlemlerini çoğunlukla yalnızken değil, başkalarının da bulunduğu durumlarda yapmaktadır. Bu tezde, hayatta kalmayla ilgili bilgileri hatırlamanın adaptif olmasına ek olarak, bu bilgilerin doğruluğunun değerlendirilmesinin de adaptif önemi olduğu öne sürülmektedir. Ayrıca, insanların sosyal canlılar olmasına bağlı olarak, hayatta kalma etkisinin sosyal etkilere de tabi olduğu önerilmektedir. Bu tezde bu önermeleri araştıran 3 farklı çalışma sunulmaktadır. Bölüm 2'de yer verilen çalışma, hayatta kalma etkisinin üst bilişsel sisteme uzanıp uzanmadığını soran 2 deneyden oluşmaktadır. Her iki deneydeki katılımcılar, bir hayatta kalma senaryosunda veya bir taşınma senaryosunda bir dizi kelimeyi ne düzeyde kullanışlı olacakları açısından derecelendirmişlerdir. Deneyler, katılımcıların her yanıttan sonra güven dereceleri verdiği bir sürpriz tanıma göreviyle sona ermiştir. Bulgular, hayatta kalma etkisinin üstbilişsel sisteme uzanmadığını göstermiştir. Bölüm 3'te yer verilen çalışma, üstbiliş ölçümlerinde dolaylı güven değerlendirmelerini kullanan bir takip işlevi görmektedir. Çalışmanın prosedürü, Bölüm 2'de bildirilen çalışma ile bir değişiklik haricinde aynıdır. Bu değişiklik, sürpriz tanıma görevinde açık güven değerlendirmeleri sormak yerine, katılımcıların güvenlerini ifade etmenin dolaylı bir yolu olarak cevapları üzerine bahse girmeleridir. Deneyin sonuçları Bölüm 2'nin sonuçlarıyla uyumlu olarak hayatta kalma etkisinin üstbilişsel sisteme uzanmadığını göstermiştir. Bunun üstbilişsel sistemin, karmaşık bilişsel süreçleri içermesi ve alan-genel olmasından kaynaklandığı düşünülmektedir. Bölüm 4'te yer verilen çalışma, ikili gruplar halinde bir görevi tamamlarken, insanların eşlerinin bilgilerini hayatta kalma bağlamlarında kodlayıp kodlamadıklarını incelemektedir. Katılımcılar bir dizi kelimeyi, hem tek başına hem de bir eşle hayatta kalma veya taşınma senaryosundaki kullanışlılıklarına göre derecelendirmişlerdir. Hem katılımcı hem de eşi, üç semantik kategoriden birine atanıp, atanmamış üçüncü kategoriyi göz ardı ederken yalnızca kendilerine atanan kategoriye yanıt vermişlerdir. Bulgular, katılımcıların eşlerinin kategorisine ait öğeleri atanmamış kategorideki öğelerden daha fazla hatırladıklarını göstermiştir, buna literatürde ortak bellek etkisi denmektedir. Daha da önemlisi, katılımcılar kendi kategorilerinden olduğu kadar eşlerinin kategorisinden de çok sayıda öğe hatırladığından, hayatta kalan grupta bu etki daha büyük olarak bulunmuştur. Sosyal bilgi istiflemenin bir örneği olan hayatta kalma bağlamları altında artan sosyal bilgi kodlaması, özellikle iki kişinin hayatta kalmak için birlikte hareket etmesi gerektiğinde uyum sağlayıcı bir işlev görebilir. Genel olarak, bu tez, hayatta kalma etkisini hem üstbilişsel düzeyde hem de sosyal bilişsel bir bakış açısıyla inceleyerek daha derin bir anlayış sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Memory systems are proposed to serve an adaptive function such that survival-related information is retrieved better compared to information not related to survival, named the Survival Processing Effect (SPE). Humans, however, are not passive information processors. We also evaluate how confident we are in our decisions, i.e., we form metacognitive evaluations. Additionally, as social animals, we encode and retrieve information in the presence of others. I propose in my thesis that, while it may be adaptive to remember survival related information, the evaluation of the accuracy of this information s also has fitness importance. Further, this mechanism is subject to social influences depending on the context. In my thesis, I present 3 different studies investigating this proposal. The study reported in Chapter 2 consists of 2 experiments asking if the SPE extends to the metacognitive system. Participants in both experiments rated a series of words for their usefulness either in a survival scenario or a moving scenario. The experiments ended with a surprise recognition task, where participants provided confidence ratings after each answer. Findings showed that the SPE does not extend to the metacognitive system; metacognition was impartial to survival-related information. The study presented in Chapter 3 serves as a follow up using indirect confidence assessments which also include The procedure of the study was the same as the study reported in Chapter 2, with one modification. Instead of asking explicit confidence assessments in the surprise recognition task, participants bet on their answers, which is an indirect way of expressing confidence. Results of the experiment were in line with the results of Chapter 2, showing that SPE does not extend to the metacognitive system. This is possibly due to metacognitive system being domain-general which includes complex cognitive processes thus escaping bias. The study reported in Chapter 4 investigated when completing a task in dyads, whether people would encode their partner's information in survival contexts. Participants rated a series of words for their usefulness either in a survival or a moving scenario, both alone and in dyads with a confederate. Both participant and confederate were assigned one of the three semantic categories and responded to their assigned category while ignoring the third unassigned category. Results of a surprise recall test showed that participants recalled items belonging to their partner's category more than the items from the unassigned category, what is called the joint memory effect. Importantly, this effect was larger in the survival group as participants remembered as many items from their partner's category as from their own category. Increased encoding of social information under survival contexts, an instance of social information hoarding, may serve an adaptive function especially when two individuals need to act together to survive. Overall, this thesis provides a deeper understanding of the SPE examining it both at the metacognitive level and from a social-cognitive perspective.