Hemşirelik öğrencilerinin yaşlı bireylerde akıllı teknoloji kullanımına ilişkin görüşlerinin incelenmesi
Examination of nursing students' views on the use of smart technology in elderly people
  1. Tez No: 811799
  2. Yazar: ASLI ÖZBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Geriatri, Hemşirelik, Geriatrics, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu tanımlayıcı araştırma, hemşirelik öğrencilerinin yaşlı bireylerde akıllı teknoloji kullanımına ilişkin görüşlerini belirlemek amacıyla, Eylül 2022- Haziran 2023 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Araştırmanın evrenini İstanbul'da bir vakıf üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü'nde 2022- 2023 akademik yılında eğitim gören öğrenciler oluşturdu. Araştırmanın örneklemini oluşturan 196 öğrenciden araştırmacılar tarafından literatürden yararlanarak oluşturulmuş bireysel özellikler, yaşlı bireylere yönelik deneyimler ve yaşlı bireylerde akıllı teknoloji kullanımına ilişkin görüşlere yönelik 40 sorudan oluşan bilgi formu aracılığıyla veriler toplandı. Tanımlayıcı istatistiklerin yanısıra, karşılaştırmalarda Anova Testi, Bağımsız Gruplar T-Testi, Mann Whitney U ve ilişki tespitinde Pearson korelasyon analizinden yararlanıldı. Çalışmada hemşirelik öğrencilerinin yaşlı bireylerde akıllı teknoloji kullanımına ilişkin görüşlerinin çoğunlukla olumsuz olduğu belirlendi. Hemşirelik öğrencilerinin bireysel özelliklerinin, yaşlı bireylere yönelik bilgi ve deneyimlerinin yaşlı bireylerde akıllı teknoloji kullanımına ilişkin görüşlerinde etkisi olmadığı saptandı. Öğrencilere tanıtılan güncel akıllı teknoloji örneklerinin yaşlı bireylerde kullanımıyla ilgili görüşlerinin orta düzeyin biraz üzerinde olumlu olduğu saptandı. Yaşlı bireylerde akıllı teknoloji kullanımına dair olumlu tutuma sahip olan öğrenciler akıllı çorabın, akıllı yastığın, harekete duyarlı aydınlatmanın, akıllı ilaç kutusunun, my spoon robotun yaşlı bireylerde kullanabileceğine ilişkin görüş bildirdi. Sonuç olarak, lisans hemşirelik eğitim programlarında yaşlı bireylerde akıllı teknoloji kullanımına ilişkin yeniliklere yer verilmelidir. Yaşlı bireylerde akıllı teknoloji kullanımına ilişkin daha geniş örneklem büyüklüğü ile gerçekleştirilecek çalışmalarla elde edilen sonuçların hemşirelik eğitimine, klinik alanlara ve yaşlı bakım kurumlarına uyarlanması ihmal edilme potansiyeli olan yaşlı bakımının geliştirilmesine katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
This descriptive study was carried out between September 2022 and June 2023 in order to determine the views of nursing students on the use of smart technology in elderly people. The population of the research consisted of students studying at a foundation university in Istanbul, Faculty of Health Sciences, Department of Nursing in the 2022-2023 academic year. Data were collected from 196 students, who formed the sample of the study, through an information form consisting of 40 questions about individual characteristics, experiences with elderly individuals, and opinions on the use of smart technology in elderly individuals, which were created by the researchers using the literature. In addition to descriptive statistics, the Anova Test, Independent Groups T-Test, Mann Whitney U were used for comparisons, and Pearson correlation analysis was used to determine the relationship. In the study, it was determined that the views of nursing students on the use of smart technology in elderly people were mostly negative. It was determined that the individual characteristics of nursing students, their knowledge and experiences about elderly individuals and their views on the use of smart technology in elderly people were not affected. It was determined that the students' opinions about the use of current smart technology examples introduced to the elderly individuals were slightly above the moderate level. Students who have a positive attitude towards the use of smart technology in elderly people expressed their opinion that smart socks, smart pillows, remote activity monitoring, smart pill box, my spoon robot can be used by elderly people. As a result, innovations regarding the use of smart technology in elderly people should be included in undergraduate nursing education programs. Adapting the results obtained from studies to be carried out with a larger sample size on the use of smart technology in elderly people to nursing education, clinical areas and elderly care institutions will contribute to the development of elderly care with the potential to be neglected.