Teknoloji destekli yabancı dil öğretiminin özel yetenekli bireylerin İngilizce tutumuna etkisi
The effect of technology-enriched foreign language teaching on special talented individuals' English attitude
- Tez No: 811810
- Danışmanlar: PROF. DR. CAVİDE DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Araştırmanın amacı teknoloji ile zenginleştirilmiş yabancı dil öğretiminin özel yetenekli bireylerin İngilizce tutumuna etkisini belirlemektir. Araştırma kapsamında özel yetenekli bireylere, belirlenen kazanımların farklı teknolojik araçlar kullanılarak daha etkili ve kalıcı olarak öğretilmesine yönelik etkinlikler hazırlanarak uygulanmış ve bu uygulamaların öğrencilerin İngilizce tutumuna olan etkisi incelenmiştir. Araştırma karma yöntem kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya amaçlı örneklem seçimi doğrultusunda Bilecik ili Bilim ve Sanat Merkezi' nde öğrenim gören 6. ve 7. sınıf toplam 30 öğrenci katılım sağlamıştır. Araştırma kapsamında üstün yetenekli bireylerin İngilizce dersine yönelik tutumlarını ölçmek için Orakcı (2017) tarafından tasarlanan 'İngilizce Dersine Yönelik Tutum Ölçeği' kullanılmıştır. Bununla beraber sekiz haftalık teknoloji destekli İngilizce öğretimi süresi boyunca araştırma günlükleri tutulup süreç sonunda araştırmacı ve bir uzman tarafından hazırlanan görüşme soruları ile öğrencilerin sürece dair görüşleri alınmıştır. Çalışmada karma yöntem benimsendiğinden veri analizi iki farklı şekilde yapılmıştır. Nicel veriler analiz edilirken SPSS programı ile ilişkili örneklem t-testi analizi, toplam ve ortalamalar; nitel verilerin analizinde ise tümevarım ve içerik analizi kullanılmıştır. Öğrencilere sekiz hafta boyunca uygulanan teknoloji destekli İngilizce öğretimi programının öğrencilerin İngilizce tutumlarında olumlu yönde bir etkiye sahip olduğu belirlenmiştir. Bununla birlikte her hafta kullanılan teknolojik araçları kullanarak öğrenciler çeşitli dijital hikâyeler, kelime bulutları, oyunlar, yarışmalar ve sınavlar şeklinde çeşitli etkinlikler oluşturmuşlardır. Öğrenciler teknoloji destekli yabancı dil öğretimi sürecini güzel ve eğlenceli bulduklarını ve bu uygulamanın onların İngilizce dersine olan ilgilerini olumlu yönde etkilediğini dile getirmişlerdir. Sürece dair yaşanan sıkıntılar konusunda öğrenciler genel olarak internet kaynaklı sıkıntıların olduğunu ve bunun gerekli alt yapı güçlendirmesi ile çözümlendirilmesi önerisinde bulunmuşlardır. Ayrıca öğrenciler sekiz haftalık uygulama sürecinin onlara en fazla kelime becerisi konusunda katkı sağladığı, teknolojik araçların İngilizce öğretiminde kullanılmaya devam edilmesinin ve buna gerekçe olarak ta teknoloji destekli İngilizce derslerinin eğlenceli ve keyifli olmasını ifade etmişlerdir. Öğrenciler son olarak teknolojik araçların dersin pekiştirme aşamasında kullanılmasının faydalı olacağını belirtmişlerdir. Araştırma günlüğü analiz sonucunda ise üç ana kategori ve yirmi alt kategori elde edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre teknoloji ile zenginleştirilmiş öğretim yöntemlerinin öğrencilerin İngilizce dersine yönelik tutumlarını olumlu yönde arttırmada önemli bir etkiye sahip olduğu ortaya koyulmuştur. Çalışma neticesinde ele alınan teknoloji ile zenginleştirilmiş dil öğretimi yönteminin öğrencilerin kelime, dil bilgisi, dinleme, konuşma, okuma ve yazma becerileri açısından İngilizce öğretiminde geleneksel öğretim ortamlarına önemli bir alternatif olma potansiyeli vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the effectiveness of technology-enhanced foreign language teaching on the English attitude of special talented individuals. Within the framework of the research, activities were prepared and applied to teach the goals set for gifted individuals more efficiently and permanently with the help of various technical tools. Also, the effects of these practices on students' English attitudes were examined. In the research mixed method was carried out. In line with the purposeful sample selection for the research, a total of 30 6th and 7th grade students studying at Bilecik Science and Art Center participated. In the study, the Attitude towards English Scale developed by Orakcı (2017) was used to measure the English attitude of gifted individuals. In addition, during the eight-week technology-supported English teaching period, a research diary was kept and at the end of the process, the students' opinions about the process were taken with the help of interview questions prepared by the researcher and an expert. Since the mixed method was adopted in the study, data analysis was carried out in two different ways. The SPSS program for the analysis of quantitative data, paired sampled t-test analysis, totals and averages and for the analysis of qualitative data, induction and content analysis were used. It was determined that the technology-enriched English teaching program applied to the students for eight weeks had a positive effect on the students' English attitudes. In addition, by using the technological tools used every week, the students created various activities in the form of various digital stories, word clouds, games, competitions and quizzes. Moreover, students stated that they found the technology-enhanced foreign language teaching process enjoyable and that this practice had a positive effect on their interest in the English lesson. Regarding the problems experienced in the process, the students suggested that there are problems resulting from the internet in general and that this should be resolved with the necessary infrastructure reinforcement. In addition, the students stated that the eight-week application period contributed to them the most in vocabulary skills, that technological tools continue to be used in English teaching, and that technology-supported English lessons are fun and enjoyable as a reason. Finally, the students stated that it would be useful to use technical tools during the consolidation phase of the lesson. As a result of the research diary analysis, three main categories and twenty sub-categories were obtained. The results of the research reveal that technology-supported alternative teaching methods have a significant effect on increasing students' attitudes towards the English course in a positive way. It is emphasized that the technology-assisted language teaching method discussed within the scope of the study has the potential to be an important alternative to traditional teaching environments in English teaching in terms of students' vocabulary, grammar, listening, speaking, reading and writing skills.