Yara doku yenilenmesine yönelik nanoteknolojik kompozit membran eldesi ve karakterizasyonu
Obtaining and characterization of nanotechnological composite membranes for wound tissue regeneration
  1. Tez No: 811824
  2. Yazar: GÜLSEREN SAKARYA BULUŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞLAR SİVRİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Deri vücudumuzu dış etmenlere karşı koruyan en büyük yüzey alanına sahip bir organdır. Dıştaki epidermis vücudu yanık, yaralanma gibi hasarlara karşı korurken iç kısımdaki dermis vücudu travmalara karşı korumaktadır. Kısmi ya da tam onarım yara dokularında olağan bir durumdur. Bu çalışmada, enfeksiyon riskinin yanı sıra bakteri oluşumunu da engelleyebilecek nefes alabilen, akıntıyı absorbe edebilecek, yara iyileşme sürecini kontrol edebileceğimiz şeffaflıkta yeni nesil yara örtücüler yonca, kasık otu, papatya, sarımsak, ciğer otu, kudret narı, sarı kantaron (H. perforatum L.) ve aynısefa çiçeği (Calendula officinalis) gibi farklı maddeler polietilen oksit (PEO) ve polivinil alkol (PVA) gibi suda çözünebilen polimer çözeltilerine takviye edilerek nanoteknolojik elektroeğirme sistemi kullanılarak üretilmiştir. Doku iskelelerinin morfolojik analizi (Alan Emisyon Tabancalı Taramalı Elektron Mikroskobu (FEGSEM), mekanik analizi (Çekme Testi) ve biyolojik analizleri (Hücre Kültürü) gerçekleştirilerek yara örtücü uygulamalarda kullanılabilecek malzeme özellikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The skin is an organ with the largest surface area that protects our body against external factors. While the outer epidermis protects the body against damage such as burns and injuries, the inner dermis protects the body against trauma. Partial or complete repair is common in scar tissue. In this study, new generation wound dressings that can breathe, absorb the flow, and control the wound healing process, which can prevent the formation of bacteria as well as the risk of infection, were examined and calendula (Calendula officinalis) were produced using nanotechnological electrospinning system by reinforcing into water-soluble polymer solutions such as polyethylene oxide (PEO) and polyvinyl alcohol (PVA). Morphological analysis (Field Emission Gun Scanning Electron Microscopy (FEGSEM), mechanical analysis (Tensile Test) and biological analysis (Cell Culture) of tissue scaffolds were performed to determine the material properties that can be used in wound dressing applications.