Fenilboronik asit ile işlevselleştirilmiş 4,5-diazafluoren metal kompleksi içeren yara örtülerinin üretilmesi
Production of wound dressings including the metal complex of phenylboronic acid-functionalized 4,5-diazafluorene
- Tez No: 971624
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP ACAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
Özet
Kronik yara tedavisi, enfeksiyon riski, oksidatif stres ve doku yenilenmesinin gecikmesi gibi çeşitli biyolojik zorlukları içeren karmaşık bir süreçtir. Enfekte yaralardaki bakteriyel kolonizasyon ve yüksek miktarda reaktif oksijen türü (ROS) üretimi, iyileşmeyi olumsuz etkileyerek uzun süreli doku hasarına neden olabilmektedir. Bu tez çalışmasında, kronik yara tedavisine yönelik nanolifli membran yapısında yara örtüsü geliştirilmiştir. Yara örtüsünün etken maddeleri olarak, fenilboronik asit (PBA) ile fonksiyonelleştirilmiş 4,5-diazafluoren (Daf) ligandının (SK) gümüş (AgSK) ve bakır (CuSK) kompleksleri sentezlenmiştir. Ligand ve komplekslerin sentezi Fourier dönüşümlü kızılötesi spektroskopisi (FTIR), ultraviyole–görünür bölge spektroskopisi (UV-Vis), kütle spektrometrisi (MS), nükleer manyetik rezonans spektroskopisi (¹H-NMR ve ¹³C-NMR) ve X-ışını difraksiyonu (XRD) yöntemleriyle doğrulanmıştır. 2,2-difenil-1-pikrilhidrazil (DPPH) yöntemiyle yapılan antioksidan aktivite analizinde, AgSK (%88,4 ± 3,5) ve CuSK'nin (%79,6 ± 3,4) radikal temizleme oranları SK'ye (%54,6 ± 2,5) göre oldukça yüksek bulunmuştur. L929 fibroblast hücreleri üzerinde yapılan MTT (3- (4,5-Dimetiltiazol-2-il) -2,5 Difeniltetrazolium Bromür) testinde PBA ile fonksiyonelleştirmenin biyouyumluluk üzerinde olumlu etkisi olduğu görülmüştür. Kronik yaralarda enfeksiyona neden olan başlıca patojenler olan E. coli, S. aureus ve C. albicans suşları üzerinde sentezlenen maddelerin minimum inhibitör konsantrasyonları (MIC) belirlenmiştir. AgSK'nin özellikle S. aureus suşuna (MIC: 31,25 μg/mL) karşı yüksek aktivite gösterdiği tespit edilmiştir. Yara örtüsünün ana malzemesini elektroeğirme yöntemiyle üretilen (NF) ve termal çapraz bağlama işlemine tabi tutulan (NFC) poliakrilik asit (PAA)-polivinil alkol (PVA) bazlı nanolifli membran oluşturmaktadır. Üretilen membranın taramalı elektron mikroskopisi (SEM) görüntülerinde ortalama fiber çapı 725,35 ± 173,79 nm olarak tespit edilmiştir. Sentezlenen maddelerin membranlara başarılı bir şekilde yüklendiği FTIR spektroskopisi ile doğrulanmıştır. Yapılan analizlerde %86'nın üzerinde yükleme verimi ve 7 gün boyunca kontrollü salım davranışı gözlenmiştir. Membranların şişme kapasitesi %850-1280 aralığında iken kütle kaybı 15 günde %46-58 olarak bulunmuştur. Maddelerin antioksidan aktivitelerini membranlara entegre edildikten sonra da sürdürdüğü görülmüştür. Ayrıca nanolifli membrandan kontrollü salım sayesinde biyouyumluluğun arttığı tespit edilmiştir. AgSK yüklü membranın (AgSK-NFC) test edilen tüm mikroorganizmalar üzerinde %98 üzeri inhibisyon etkisi gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Chronic wound treatment is a complex process that involves various biological challenges, including infection risk, oxidative stress, and delayed tissue regeneration. Bacterial colonization and excessive production of reactive oxygen species (ROS) can adversely affect healing and lead to prolonged tissue damage. In this thesis, nanofibrous membrane-based wound dressing was developed for the treatment of chronic wounds. As active agents, phenylboronic acid (PBA)-functionalized 4,5-diazafluorene (Daf) ligand (SK) and its silver (AgSK) and copper (CuSK) complexes were synthesized. The syntheses of the compounds were confirmed by Fourier-transform infrared spectroscopy (FTIR), ultraviolet–visible spectroscopy (UV-Vis), mass spectrometry (MS), nuclear magnetic resonance spectroscopy (¹H-NMR and ¹³C-NMR), and X-ray diffraction (XRD). Antioxidant activities were evaluated by the 2,2-diphenyl-1-picrylhydrazyl (DPPH) method. Radical scavenging rates of AgSK (88,4 ± 3,5%) and CuSK (79.6 ± 3.4%) were found significantly higher than SK (54,6 ± 2,5%). The MTT assay (3-(4,5-dimethylthiazol-2-yl)-2,5-diphenyltetrazolium bromide) on L929 fibroblast cells demonstrated that PBA functionalization contributed positively to biocompatibility. Minimum inhibitory concentrations (MIC) were determined against E. coli, S. aureus, and C. albicans, which are among the major pathogens in chronic wound infections. AgSK showed particularly strong activity against S. aureus (MIC: 31.25 μg/mL). The wound dressing material was fabricated via electrospinning using polyacrylic acid (PAA) and polyvinyl alcohol (PVA). The nanofibrous membrane (NF) was subsequently thermally crosslinked (NFC) to enhance its water stability. Uniform fibers with an average diameter of 725,35 ± 173,79 nm were measured by Scanning electron microscopy (SEM). FTIR analysis confirmed the successful loading of the synthesized compounds into the membranes. The loading efficiency was over 86%, and sustained release behavior was observed for 7 days. The membranes exhibited high swelling ratios in the range of 850-1280%, while mass loss was measured 46-58%. The antioxidant activities were maintained after integration into the membrane. Controlled release from the membrane also enhanced biocompatibility. AgSK-loaded membrane (AgSK-NFC) exhibited more than 98% inhibition against all tested microbial strains.