Sağlık çalışanlarının iş-yaşam dengesinin mesleki tatmin üzerindeki etkisinde işe gömülmüşlüğün aracılık etkisi
Mediation effect of work embeddedness in the effect of work-life balance on occupational satisfaction of healthcare professionals
- Tez No: 811842
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞLAR DOĞRU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırmada, sağlık çalışanlarının iş yaşam dengesinin, mesleki tatminleri üzerine etkileri ile işe gömülmüşlüğün aracılık etkisinin çok boyutlu olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma Ankara İlinde bulunan bir kamu ve bir vakıf üniversitesi hastanesinde sağlık çalışanları üzerinde yürütülmüş olup 400 kişi üzerinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmada kullanılan ölçeklerin yapı geçerliliğinin belirlenmesi amacıyla Açımlayıcı Faktör Analizi ve güvenirliğinin belirlenmesi amacıyla Cronbach's Alfa güvenirlik katsayıları hesaplanmıştır. Doğrulayıcı Faktör Analizi ile kabul edilebilir uyum indeksleri saptanmıştır. Korelasyon analizi sonucunda, iş yaşam dengesi, mesleki doyum ve işe gömülmüşlük değişkenlerinin arasındaki ilişki anlamlı ve çoğunlukla pozitif ilişkiler olduğu tespit edilmiştir. Bu bağlamda, iş yaşam dengesi ve işe gömülmüşlüğün yüksek olduğu durumlarda, mesleki doyumun da yüksek olduğunu saptanmıştır. Çalışmanın son kısmında Yapısal Eşitlik Modellemesi ile oluşturulan modelin aracılık etkisi çözümlemesi yapılmıştır. Analiz sonucunda, işe gömülmüşlüğün, iş yaşam dengesi ile mesleki tatmin arasındaki ilişkide kısmi bir aracı olarak işlev gördüğü tespit edilmiştir. Çalışmanın bulgularından elde edilen veriler ışığında iş yaşam dengesi, mesleki doyum ve işe gömülmüşlük değişkenleri birbiriyle etkileşim halinde olduğu, anlamlı ve çoğunlukla pozitif yönlü ilişkiler olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the effects of work-life balance of health workers on their professional satisfaction and the mediation effect of job embeddedness in a multidimensional way. The study was carried out on health workers in a public and a foundation university hospital in Ankara and was carried out on 400 people. In order to determine the construct validity of the scales used in the study, Exploratory Factor Analysis and Cronbach's Alpha reliability coefficients were calculated to determine the reliability. Acceptable fit indices were determined by Confirmatory Factor Analysis. As a result of the correlation analysis, it was determined that there were significant and mostly positive relationships between the variables of work-life balance, job satisfaction and job embeddedness. In this context, it was determined that when work-life balance and job embeddedness are high, occupational satisfaction is also high. In the last part of the study, the mediation effect of the model created by Structural Equation Modeling was analyzed. As a result of the analysis, it was determined that job embeddedness functions as a partial mediator in the relationship between work-life balance and job satisfaction. In the light of the data obtained from the findings of the study, it was determined that the variables of work-life balance, occupational satisfaction and job embeddedness were in interaction with each other, and that there were significant and mostly positive relationships.