Endüstriyel sosyal hizmet bağlamında denizcilik sektöründe çalışan gemi adamları'nın iyilik halleri ve etkileyen faktörler
Well-being and affecting factors of seafarers working in the maritime sector in the context of industrial social service
  1. Tez No: 925079
  2. Yazar: TUĞBA MAKBULE ÇUVADAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YÜKSEL BEKAROĞLU DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
“İyilik hali,”bireyin fiziksel, zihinsel ve sosyal açıdan optimal bir durumda bulunmasını ifade eder. Sosyal hizmet bağlamında“iyilik hali,”bireylerin, ailelerin ve toplulukların yaşam kalitesini ve genel refahını artırmayı hedefleyen çok boyutlu bir kavramdır. Endüstriyel sosyal hizmet bağlamında“iyilik hali,”çalışanların fiziksel ve psikolojik sağlığını, iş-yaşam dengesini ve sosyal haklarını güvence altına almayı amaçlayan bir kavramdır. Bu yaklaşım, işçilerin güvenli ve tatmin edici bir çalışma ortamında, sosyal adaletin sağlandığı, ayrımcılığın önlendiği ve mesleki gelişim fırsatlarının sunulduğu bir iş kültürü oluşturmayı hedefler. Endüstriyel sosyal hizmet uzmanları, çalışanların refahını artırmak ve işyerindeki sosyal sorunları çözmek için müdahalelerde bulunur. Bu çalışmada, denizcilik sektöründe görev yapan gemi personelinin iyilik hali seviyeleri, endüstriyel sosyal hizmet çerçevesinde incelenmektedir. Araştırmanın amacı, gemi çalışanlarının refahını etkileyen unsurları belirlemek ve bu bağlamda iyilik hallerini desteklemeye yönelik sosyal hizmet temelli çözüm önerileri sunmaktır. Çalışmada gemi adamlarının iyilik hali düzeylerini değerlendirmek için İş Yerinde İyilik Hali Ölçeği kullanılmış ve veriler SPSS 25.0 programında analiz edilmiştir. Verilerin normal dağılımı Kolmogorov-Smirnov testiyle incelenmiş, kategorik değişkenler için ki-kare testi, iki değişken arasındaki farklar için t testi, ve üç veya daha fazla değişken için One-Way ANOVA testi uygulanmıştır. Farkların kaynağı Games-Howell testiyle belirlenmiş, değişkenler arası ilişki korelasyon analizleriyle değerlendirilmiş ve regresyon analiziyle etkiler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
“Well-being”refers to the optimal state of an individual in physical, mental, and social aspects. In the context of social work, well-being is a multidimensional concept that aims to improve the quality of life and overall welfare of individuals, families, and communities. In the realm of industrial social work, well-being focuses on ensuring the physical and psychological health, work-life balance, and social rights of workers. This approach seeks to create a safe and fulfilling work environment where social justice is upheld, discrimination is prevented, and opportunities for professional development are provided. Industrial social workers intervene to enhance workers' welfare and address social issues in the workplace. In this study, the well-being levels of seafarers in the maritime industry are evaluated from an industrial social work perspective. The research aims to identify the factors affecting the welfare of seafarers and develop social work-based solutions to improve their well-being. In the study, the Workplace Well-Being Scale was used to assess the well-being levels of seafarers, and the data were analyzed using SPSS 25.0 software. The normal distribution of the data was examined using the Kolmogorov-Smirnov test. Chi-square test was applied for categorical variables, t-test for differences between two variables, and One-Way ANOVA test for differences between three or more variables. The source of differences was determined using the Games-Howell test, relationships between variables were evaluated through correlation analysis, and the effects of variables were analyzed using regression analysis.