Diyabet hastalarında böbrek fonksiyonlarının değerlendirilmesinde klinik eczacının rolü
The role of the clinical pharmacist in the evaluation of kidney function in diabetes patients
  1. Tez No: 811850
  2. Yazar: NEZAHAT NAZLI OKAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEDA TANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Eczacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Diyabet hastalığı, günümüzde en yaygın metabolik bozukluklardan birisi haline gelmiştir. Gün geçtikçe bu hastalıktan muzdarip kişi sayısı da küresel bir şekilde artmaktadır. Vücudun insülin dengesindeki bozulmayla özdeşleşen diyabet hastalığı insan yaşamını ciddi ölçüde etkilemektedir. Diyabet hastalığının zorluklarının başında vücutta gelişen komplikasyon riskinin fazla olmasıdır. Bu komplikasyonlar mikrovasküler ve makrovasküler olarak ikiye ayrılmaktadır. Mikrovasküler komplikasyonları arasında retinopati, nefropati ve nöropati görülürken makrovasküler komplikasyonları arasında koroner arter hastalığı, serebrovasküler hastalık ve periferik arter hastalıkları görülmektedir. Bu çalışmanın amacı diyabet hastalarındaki nefropati komplikasyonunu değerlendirmektir. Diyabetik nefropati böbrek fonksiyonlarında ciddi bozulmalara yol açarak kişilerin hayatlarını olumsuz etkilemektedir. Çalışmamız retrospektif bir çalışma olup Medipol Mega Hastanesi'nde Dahiliye bölümünde 2021 Mart-2021 Eylül ayları arasında yatmakta olan diyabet hastalarının böbrek fonksiyonları laboratuvar testleriyle değerlendirilmiştir. İstatistiksel analiz için SPSS programı kullanılmıştır. Bu program kullanılarak gruplar arasında farkları belirlemek için 'chi squared' testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Diabetes has become one of the most common metabolic disorders today. Day by day, the number of people suffering from this disease is increasing globally. Diabetes disease, which is identified with the deterioration of the body's insulin balance, seriously affects human life. One of the difficulties of diabetes is the high risk of complications developing in the body. These complications are divided into microvascular and macrovascular. Microvascular complications include retinopathy, nephropathy, and neuropathy, while macrovascular complications include coronary artery disease, cerebrovascular disease, and peripheral arterial diseases. The aim of this study is to evaluate the complication of nephropathy in diabetic patients. Diabetic nephropathy causes serious deterioration in kidney functions and negatively affects people's lives. Our study is a retrospective study and the kidney functions of diabetic patients hospitalized in the Internal Medicine Department of Medipol Mega Hospital between March 2021 and September 2021 were evaluated by laboratory tests. SPSS program was used for statistical analysis. Using this program, the chi squared test was applied to determine the differences between the groups.