İnsan hakkı sorunu olarak zorunlu göç bağlamında sağlık hakkı: (Thomas Pogge'nin görüşleri çerçevesinde bir inceleme)
Health right in context of forced migration as a human rights question: (A study based on Thomas Pogge's opinions)
  1. Tez No: 811873
  2. Yazar: HÜSEYİN ÖNTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLRİZ UYGUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Hukuk, Sosyoloji, Philosophy, Law, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
Tezin araştırma problemi, global adalet ve zorunlu göç ilişkisinin özellikle zorunlu göç mağdurlarının psikolojik sağlıkları bakımında sağlık hakkı çerçevesinde incelenip değerlendirilmesidir. Tezin amacı Thomas Pogge'nin global adalet ve insan haklarına ilişkin görüşleri doğrultusunda zorunlu göç mağdurları başta olmak üzere göçmenlerin sağlık hakkına erişimlerinden kaynaklanan sorunlar ve bu sorunlara çözüm önerileri geliştirmeye çalışmaktır. Pogge'nin küresel adalet kuramını temellendirdiği İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi'nin 28. maddesi herkesin bildirgede düzenlenen hakların sağlandığı bir toplumsal ve uluslararası düzene hakkı olduğunu düzenlemektedir. Söz konusu hakkın göçmenler bakımından sağlanması için sağlık hakkına erişim düzeylerinin de artırılması da gerekmektedir. Ayrıca BM insan hakları belgelerindeki konuya ilişkin düzenlemeler de bu çalışma ile derlenmeye çalışılmıştır. Öte yandan başlıca delili kişilerin otobiyografik hafızaya başvurarak başlarından geçen olayları anlatması olan mülteci statüsü değerlendirme işlemlerinin adil olması bakımından da kişilerin sağlık hakkına erişim düzeylerinin önemli olduğu iddia edilebilir. Dolayısıyla mülteci hukuku alanındaki konuyla ilişkili görüşlere de bu çalışmada değinilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The research problem of the thesis is to examine and evaluate the relationship between global justice and forced migration, especially within the framework of the right to health in the psychological health care of victims of forced migration. The aim of the thesis is to develop solutions to the problems arising from the access of the migrants to the right to health, especially victims of forced migration, in line with Thomas Pogge's views on global justice and human rights. Article 28 of the Universal Declaration of Human Rights, on which Pogge bases his theory of global justice, regulates that everyone has the right to a social and international order in which the rights enshrined in the declaration are guaranteed. In order to ensure this right in terms of immigrants, the level of access to the right to health needs to be increased. In addition, regulations on UN human rights instruments have been tried to be compiled with this study. On the other hand, it can be argued that the level of access to the right to health is important in terms of fairness of the refugee status assessment process, the main evidence of which is to refer to the autobiographical memory of events. Therefore, the related views in the field of refugee law have been tried to be addressed in this study