Mirza Athar Beg'in Sıfır Se Eyk Tak romanında postmodern unsurlar
Postmodern elements in Mirza Athar Beg's novel Sifir Se Eyk Tak
  1. Tez No: 811879
  2. Yazar: ZEYNEP BOZKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYKUT KİŞMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Urdu Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Postmodernizm 1960'lardan günümüze kadar olan dönemi belirtir. Postmodernizmin önemli anları arasında soğuk savaş ve sonrasındaki etkiler, çok kültürlülüğün veya etnik çeşitliliğin artan kabulü ve teknolojinin, özellikle televizyon ve bilgisayarların yükselişi yer alır. Toplumu derinden etkileyen bu olaylar edebiyat alanına da yansımıştır. Urdu edebiyatında Mirza Athar Beg; üstkurmaca, metinlerarasılık, parodi, pastiş ve ironi gibi postmodern unsurları romanlarında kullanan postmodern yazarlardan biridir. Yazar kullandığı dil oyunlarıyla Sıfır Se Eyk Tak adlı romanını postmodern roman estetiğine dahil etmiştir. Athar Beg, romanda kronolojik olmayan parçalı bir anlatım tarzıyla okurun ilgisini çekmektedir. Bu çalışmanın amacı, postmodernizmin belirli unsurlarının Mirza Athar Beg'in Sıfır Se Eyk Tak adlı eseri üzerindeki etkilerini incelemektir. Çalışmada, ilk olarak Urdu edebiyatının gelişim süreci ve postmodernizm kavramı ile ilgili teorik bilgiler ortaya konmaya çalışılmıştır. Daha sonra postmodern edebiyatın özellikleri detaylı bir şekilde incelenmiştir. Bu bilgiler ışığında Mirza Athar Beg'in Sıfır Se Ey Tak eserinde postmodern anlatının özellikleri açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The 1960s to the present are referred to as postmodernism. The cold war and its aftermath, the growing embrace of multiculturalism or ethnic diversity and the development of technology, particularly television and computers, are notable examples of postmodernism. These incidents, which had a significant impact on society, were also mirrored in literature. One of the postmodern writers in Urdu literature, Mirza Athar Beg, employs metafiction, intertextuality, parody, pastiche and irony in his works. By the use of language games, the author has incorporated his book Sıfır Se Eyk Tak into postmodern novel aesthetics. In the book, Athar Beg uses a non-chronological, fragmented narrative style to play with the reader's perception. The purpose of this study is to ascertain how postmodernism has affected the chosen work by Mirza Athar Beg. Theoretical knowledge regarding the idea of postmodernism has been made available in the study. The Characteristics of postmodern literature were then thoroughly investigated. The characteristics of postmodern expression in Mirza Athar Beg's Sıfır Se Eyk Tak have been attempted to be explained in light of this information.