Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesiaile hekimliği kliniğine 2014 ocak-2015 ocaktarihindeki rapor için başvuran hastalarındeğerlendirilmes
In the recent year evaluation of patients who apply to family medicine clinic for to take report
- Tez No: 811909
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK TOPRAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Aile Hekimliği Kliniğine Rapor Almak İçin Bir Yıl İçerisinde Başvuran Hastalarin Değerlendirilmesi GİRİŞ-AMAÇ: Bu çalışmada Aile Hekimliği Polikliniği'ne işe giriş, sürücü belgesi, evlilik, alt bezi ve ilaç raporları almak amacıyla başvuran kişilerin yaş, cinsiyet ve meslek gruplarına gore dağılımları, istenen tetkiklerinistenen raporla ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlandı.
Özet (Çeviri)
In The Recent Year Evaluation of Patients Who Apply To Family Medicine Clinic For To Take Report INTRODUCTION-AIM: This study based on evaluation of persons who apply to family medicine clinic for to take job application, health, driver's license, marriage, diaper and drug reports. The main goal of our study is to analyze relationship between these reports and their workups according to the person's age, gender and occupation groups distributions. MATERIALS AND METHOD: This research can be defined as retrospective, single centered, cross-sectional, illustrator and analytical. This study includes that for two genders and all age groups patients who have accessible registrations apply to take reports such that job application, health, driver's license, marriage, diaper and drug reports to The Family Medicine Polyclinic of Sisli Hamidiye Etfal Training and Research Hospital on the date between 01.01.2014-01.01.2015. Socio-demographic features (age and gender), the aim of given reports, requested workups and all the results of these are observed. For to evaluation of application reports of diaper, the records of the patients who belong to home health unit of Family Medicine Clinic are obtained. After all data were collected, they were analyzed by using SPSS 16.0 software programme.