Tip 2 diyabetli hastalarda mobil teknoloji ile güçlendirilen motivasyonel görüşmenin öz yönetim, yaşam kalitesi ve memnuniyet düzeyine etkisi
The effect of motivational interview empowered by mobile technology on self management, quality of life and satisfaction level in type 2 diabetic patients
  1. Tez No: 811908
  2. Yazar: NERMİN KILIÇ BARMANPEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP PARLAR KILIÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Hemşirelik, İç Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases, Nursing, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, Tip 2 diyabetli hastalarda oyun tabanlı mobil teknoloji ile güçlendirilen motivasyonel görüşmenin öz yönetim, yaşam kalitesi ve memnuniyet düzeyine etkisini belirlemektir. Materyal ve Metot: Bu çalışma, randomize kontrollü deneysel araştırma tasarımı kullanılarak Tip 2 Diabetes Mellitus tanılı 64 hastası ile gerçekleştirildi. Verilerin toplanmasında Hasta Bilgi ve Takip Formu, Diyabet Öz Yönetim Skalası (DÖYS), Yaşam Kalitesi Ölçeği Kısa Form 36 (SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği) ve Memnuniyet Soru Formu kullanıldı. Deney grubundaki hastalara oyun tabanlı mobil teknoloji ile güçlendirilen motivasyonel görüşme uygulanırken, kontrol grubundaki hastalara ise rutin hemşirelik bakımı uygulandı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to ascertain the impact of motivational interviewing empowered by game-based mobile technology on Type 2 diabetes patients' self-management, quality of life, and satisfaction levels. Material and Method: This study was conducted with 64 patients with Type 2 Diabetes Mellitus using a randomized controlled experimental study design. The Patient Information and Follow-up Form, Diabetes Self-Management Questionnaire (DSMQ), Quality of Life Scale Short Form 36 (SF-36 Quality of Life Scale), and Satisfaction Questionnaire were used to collect data. Patients in the experimental group underwent motivational interviewing empowered by game-based mobile technology, whereas patients in the control group underwent routine nursing care.