Total diz artroplastisi sonrası dereceli motor imgeleme eğitiminin ağrı, fonksiyonel performans, motor imgeleme becerisi ve kinezyofobi üzerine etkisi
The effect of graded motor imagery training on pain, functional performance, motor imagery skill, and kinesiophobia after total knee arthroplasty.
  1. Tez No: 811910
  2. Yazar: BÜŞRA CANDİRİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU TALU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Amaç: Bu çalışma total diz artroplastisi cerrahisi sonrası erken dönemden itibaren uygulanan dereceli motor imgeleme eğitiminin ağrı, fonksiyonel performans, motor imgeleme becerisi ve kinezyofobi üzerine etkisini araştırmak amacıyla planlandı. Materyal ve metot: 45-80 yaş arası tek taraflı diz artroplastisi planlanan bireyler kapalı zarf yöntemiyle dereceli motor imgelemeyle birlikte geleneksel rehabilitasyon uygulanan gruba ya da sadece geleneksel rehabilitasyon uygulanan gruba randomize edildi. Katılımcılar haftada 3 gün ve 6 hafta boyunca fizyoterapist kontrolünde rehabilitasyon programına alındı. Ağrı şiddeti Vizüel Analog Skalası, santral sensitizasyon semptomları Santral Sensitizasyon Envanteri, ağrının afektif boyutları Ağrı Felaketlendirme Ölçeği, dizin eklem hareket açıklığı gonyometre, kas kuvveti elle tutulan dinanometre, fonksiyon WOMAC, fonksiyonel mobilite ve mental kronometre Süreli Kalk Yürü Testi, lateralizasyon mobil uygulama, motor imgeleme becerisi Hareket İmgeleme Anketi-3 ve kinezyofobi Tampa Kinezyofobi Ölçeği kullanılarak değerlendirildi. Sonuçların analizinde Mann-Whitney U testi ve Wilcoxon signed-rank testi kullanıldı. Bulgular: Dereceli motor imgeleme grubunda kontrol grubuna göre aktivite ve istirahat ağrısının anlamlı olarak azaldığı gösterildi (Sırasıyla p=0.000; p=0.004). Hareket İmgeleme Anketi-3 ve lateralizasyon performansının doğruluk oranında anlamlı iyileşme bulundu (p0.05). Sonuç: Total diz artroplastisi sonrası akut dönemde rehabilitasyona eklenen dereceli motor imgelemenin ağrı, motor imgeleme yeteneği, ağrı felaketlendirmesi ve kinezyofobide anlamlı iyileşmeye neden olduğu gösterildi.
Özet (Çeviri)
Daha sAim: This study was planned to investigate the effect of graded motor imagery training applied from the early period after total knee arthroplasty surgery on pain, functional performance, motor imagery skill, and kinesiophobia. Material and Method: Individuals aged 45-80 years who were scheduled for unilateral knee arthroplasty were randomized to either the conventional rehabilitation group with the closed envelope method or graded motor imagery combined with the conventional rehabilitation group. Participants were included in the rehabilitation program under the control of a physiotherapist for 3 days a week and for 6 weeks. Pain intensity Visual Analogue Scale, central sensitization symptoms Central Sensitization Inventory, affective dimensions of pain Pain Catastrophizing Scale, knee range of motion goniometer, muscle strength hand-held dynamometer, function WOMAC, functional mobility, and mental chronometer Timed Up and Go Test, lateralization mobile app, motor imagery ability Movement Imagery Questionnaire-3 and the kinesiophobia Tampa Kinesiophobia Scale was assessed using. Mann-Whitney U test and Wilcoxon signed-rank test were used to analyze the results. Results: In the graded motor imagery group, it was shown that activity and resting pain were significantly reduced compared to the control group (p=0.000; p=0.004, respectively). Significant improvement was found in the Movement Imagery Questionnaire-3 and accuracy of lateralization performance (p0.05). Conclusion: Graded motor imagery added to rehabilitation in the acute period after total knee arthroplasty was showed to cause a significant improvement in pain, motor imagery ability, pain catastrophe, and kinesiophobia. onra doldurulacaktır