Tiroid kanserinde radyoaktif iyot tedavisi sonrası tüm vücut taramasında ideal çekim zamanının belirlenmesi
Determination of the ideal time for imaging in whole body scan after radioactive iodine therapy in thyroid cancer
  1. Tez No: 811913
  2. Yazar: SERDAR SEDAT IŞIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FÜSUN ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nükleer Mühendislik, Radyasyon Onkolojisi, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Nuclear Engineering, Radiation Oncology, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Fiziği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Diferansiye tiroid kanserinin tedavisinde cerrahi yöntemler ve radyoaktif iyot tedavisi yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Radyoaktif iyot tedavisi sonrası yapılan tüm vücut görüntüleme, cerrahi operasyon sonrası kalan tiroid dokusunun tespiti ve olası metastastik lezyonların saptanması açısından önemlidir. Ablasyon, adjuvan veya tedavi amacıyla radyoaktif iyot tedavisi uygulanan her hastada mutlaka tedavi sonrasında tüm vücut tarama yapılmalıdır. Radyoaktif iyot tedavisi sonrası yapılan taramanın hastalık evresindeki duyarlılığı çok yüksektir ve bu özelliği ile oldukça önemlidir. Tiroid kanserli hastalarda iyot metabolizması ve kinetiği, normal tiroid dokusundan farklı olabilir. Bu nedenle metastatik lezyonları tespit etmek için tedavi sonrası görüntüleme yapmak için en uygun zaman hala tartışmalıdır. Bu çalışmada, radyoaktif iyot tedavisi gören hastalarda tedavi sonrasında farklı günlerde görüntülemeler yapılarak ideal çekim zamanı belirlenmeye çalışılmıştır. Farklı günlerde elde edilen görüntülerde gürültü parametresi ile bu görüntülerde tespit edilen kalan tiroid dokusu ve metastatik lezyonların üzerinde kontrast, kontrast-gürültü oranı gibi parametreler çalışılmıştır. Yaptığımız literatür taramasının yanında çalışmamızdan elde ettiğimiz verilere dayanarak hastalığın riskline göre ve hastanın kliniği göz önüne alınarak tedaviden sonra 3.-4.gün erken taramanın yanında 7.-11.gün aralığında geç tarama yapılmasını önermekteyiz.
Özet (Çeviri)
Surgical methods and radioactive iodine therapy are widely used in the treatment of differentiated thyroid cancer. Whole body imaging after radioactive iodine treatment is important in terms of detecting the remaining thyroid tissue after the surgical operation and detecting possible metastatic lesions. A whole body scan should be performed after the treatment in every patient who is treated with radioactive iodine for ablation, adjuvant or therapeutic purposes. The sensitivity of the scan performed after radioactive iodine treatment at the stage of the disease is very high and it is very important with this feature. Iodine metabolism and kinetics in patients with thyroid cancer may differ from normal thyroid tissue. Therefore, the optimal time for post-treatment imaging to detect metastatic lesions is still controversial. In this study, it was tried to determine the ideal shooting time by making imagings on different days after the treatment in patients receiving radioactive iodine treatment. The noise parameter in the images obtained on different days and the parameters such as contrast, contrast-noise ratio on the remaining thyroid tissue and metastatic lesions detected in these images were studied. In addition to the literature review we have done, we recommend that, based on the data we obtained from our study, according to the risk of the disease and considering the patient's clinic, we recommend early screening on the 3rd-4th day after the treatment, as well as late screening in the 7th-11th day.