Darbelerin meşruiyetini sağlama aracı olarak Kemalizm'in hegemonyası: 12 Eylül 1980 örneği
The hegemony of Kemalism as a tool to legitimate coups: The case of September 12, 1980
- Tez No: 811916
- Danışmanlar: PROF. DR. METE KAAN KAYNAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu tezin ana amacı 12 Eylül 1980 darbesinin meşruiyetinin sağlanmasında Kemalizm'in hegemonyasının kullanıldığı durumunun açıklanmasıdır. Bu açıklama yapılırken Gramsci'nin hegemonya kavramı kullanılacaktır. Bu amaca varmak için tez çalışması üç bölüm çerçevesinde tasarlanmıştır. Birinci bölümde Gramsci'nin hegemonya kavramı aktarılacaktır. İkinci bölümde Kemalizm, Kemalist hegemonya ve 12 Eylül 1980 darbesi aktarılacaktır. Üçüncü bölümde ise tezin tartışma kısmı yer alacaktır. Kemalizm ve Atatürkçülük Türkiye Cumhuriyeti siyasal hayatı için her zaman gündemde kalmayı başaran, siyaseti ve hatta toplumsal hayatı etkileyen düşünceler bütünleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Tez çalışmasının kapsamında belirlenecek ve doğrulanmaya çalışılacak hipotez ise 12 Eylül 1980 darbesinin meşruiyetinin sağlanması açısından Kemalizm'in hegemonyasının kullanıldığı olacaktır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis is to explain the situation in which the hegemony of Kemalism was used in the legitimacy of the 12 September 1980 coup. While making this explanation, Gramsci's concept of hegemony will be used. In order to achieve this aim, the thesis study was designed within the framework of three parts. In the first part, Gramsci's concept of hegemony will be explained. In the second part, Kemalism, Kemalist hegemony and the September 12 coup will be discussed. In the third part, the discussion part of the thesis will take place. Kemalism and Kemalism appear as the whole of ideas that have always managed to stay on the agenda for the political life of the Republic of Turkey and that affect politics and even social life. The hypothesis that will be determined and tried to be verified within the scope of the thesis study will be that the hegemony of Kemalism was used in order to ensure the legitimacy of the 12 September 1980 coup.