Aşırı sıcak hava olayı öncesinde birincil koruma için kamusal bilgilendirme materyalinin geliştirilmesi
Development of public information material for primary protection before extreme heat event
- Tez No: 811917
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEREM KINIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Afet Tıbbı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Afet Tıbbı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Amaç: Bu tezde, aşırı sıcak hava olaylarına karşı toplumu sistematik bir yapıda bilgilendiren ve eyleme teşvik eden bir afişin geliştirilmesi amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Araştırma, yarı deneysel tipte epidemiyolojik çalışmadır. Çalışmanın evreni, ÜSMEK'de çalışan veya kursiyerlerden oluşmaktadır. Kota örneklem yöntemiyle araştırma grubu belirlenmiştir. Çalışmanın dahil edilme kriterlerine uyan katılımcılara afiş öncesi, sonrası ve iki ay sonrası olmak üzere ASHO bilgi düzeyleri ölçülmüştür. Bu ölçümlerin birbirleri arasındaki ilişkileri incelemek için Pearson korelasyonu yapılmıştır. Ölçümlerin analizi için Tekrarlı Ölçümlerde ANOVA testi uygulanmıştır. Katılımcıların afişe yönelik görüşleri alınması amacıyla 12 açık uçlu sorular sorulmuştur. Katılımcıların vermiş oldukları cevaplar, Genel Bir Çerçeve içinde Yapılan Kodlama yöntemiyle analiz edilmiştir. Bulgular: Çalışmaya 45 kişi gönüllü olarak katılmıştır. Katılımcıların yaş ortalaması (SS) 49,0 (10,2), ortancası 49,0, en küçük yaş 30 ve en büyük yaş 68'dir. Katılımcıların % 86,7 (39)'sinin kadın, %22,2 (10)'sinin emekli, %75,6 (34)'sının evli ve %77,8 (35)'inin en az bir çocuğa sahip olduğu belirlenmiştir. Üç farklı zamanda ölçülen ASHO bilgi düzeyleri puan ortalamaları (sırasıyla 9,36; 13,93; 12,07) kıyaslandığında, ölçüm 2'nin ve ölçüm 3'ün ölçüm ortalamalarının, ölçüm 1'in sonucuna göre anlamlı bir artış sergilendiği gözlenmiştir. Ancak ölçüm 2 (13,93)'nin ve ölçüm 3 (12,07)'ün puan ortalamaları, birbirleriyle kıyaslandığında, ölçüm 3'ün ölçüm ortalamasının ölçüm 2 sonucuna göre anlamlı bir azalış sergilendiği tespit edilmiştir. Sonuç: ASHO öncesinde birincil koruma için geliştirilen slogan afişi ile toplumun ASHO öncesi, sırası ve sonrası önlem alması arasında bir ilişki bulunmaktadır. Toplumun çeşitli acil durumlara karşı birincil koruma önlemleri alması amacıyla tasarlanan slogan afişlerine yönelik daha fazla çalışmanın yapılmasına ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: In this thesis, it is aimed to develop a poster that systematically informs the society and encourages action against extreme heat weather events. Materials and Methods: The research is a quasi-experimental type epidemiological study. The universe of the study consists of employees or trainees at USMEK. The research group was determined by the quota sampling method. Participants who met the inclusion criteria of the study were measured their EHWE knowledge levels before, after, and two months after the poster. Pearson correlation was used to examine the relationships between these measurements. For the analysis of the measurements, ANOVA test was applied in Repeated Measurements. 12 open-ended questions were asked in order to get the opinions of the participants about the poster. The answers given by the participants were analyzed by the Coding Method in a General Framework. Results: 45 people voluntarily participated in the study. The mean age (SD) of the participants was 49.0 (10.2), the median was 49.0, the youngest was 30, and the oldest was 69. It was determined that 86.7% (39) of the participants were women, 22.2% (10) were retired, 75.6% (34) were married, and 77.8% (35) had at least one child. When the mean scores of EHE knowledge levels measured at three different times (9.36; 13.93; 12.07, respectively) were compared, it was observed that the measurement averages of measurement 2 and measurement 3 showed a significant increase compared to the result of measurement 1. However, when the mean scores of measurement 2 (13.93) and measurement 3 (12.07) were compared with each other, it was determined that the measurement average of measurement 3 showed a significant decrease compared to the measurement 2 result. Conclusion: There is a relationship between the slogan poster developed for primary protection before ASHO and the community taking precautions before, during and after ASHO. There is a need for more work on slogan posters designed for the society to take primary protection measures against various emergencies.