Farklı şiddetlerde kronik sürekli hipoksi boyunca adenozin 2a reseptör aktivasyonu ve blokajının miR-133a-5p VE miR-199a-5p ekspresyonları ile ilişkisinin medulla oblongata dokusunda araştırılması
The relationship of adenosine 2a reseptor activation and blockage with expressions of miR-133a-5p VE miR-199a-5p in medulla oblongata tissue during chronic continuous hypoxia of different volumes
- Tez No: 811918
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEMAL ERDEM BAŞARAN, DR. GÜZİDE ŞATIR BAŞARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Gevher Nesibe Genom ve Kök Hücre Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Dokudaki yeterli oksijen seviyesinin normal değerin altına düşmesi hipoksi olarak tanımlanır. Normal vasküler perfüzyonun geçici kaybı doku hasarı ile ortaya çıkmaktadır ve hipoksi, dokunun oksijene duyarlılığına, onarım sürecinin başlamasına ve oksijen dağıtımının yeniden düzenlenmesine sebep olan birçok genin ekspresyonunu indüklemektedir. Dokunun kararlı iç dengesinin korunmasında; miRNA'ların ifade profillerinin doku ve hücrelerde değişken olması ve oksijen seviyesinin şiddeti ve süresi önemli bir faktördür. Bu projede orta şiddetli ve şiddetli kronik sürekli hipoksiye bağlı inflamasyon oluşumu Adenozintrifosfat (ATP)'nin yıkılmasıyla sinaptik boşlukta fazla miktarda adenozin birikiminin glial hücre aktivasyonuna neden olup HIF-1α gen ekspresyonunu arttırdığı Adenozin 2A Reseptör (A2AR) agonist/antagonist uygulamasının sonrasında HIF-1α gen ekspresyonu ile ilişkili olan miR-133a-5p ve miR-199a-5p'nin adenozin aktivasyonu ve blokajında etkili olduğu hipotez olarak sunulmuştur. Çalışmamızda her bir grup orta şiddetli ve şiddetli kronik hipoksi grubu olarak 2 gruba ayrılmıştır. Bunlar; Kontrol, DMSO, CGS21680 ve MSX-3 olmak üzere 4 alt grup için değişkenliğe bakılmıştır. Toplamda 32 adet, yetişkin erkek, 2-3 aylık Spraque Dawley cinsi sıçandan elde edilmiş medulla oblongata dokuları kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Hypoxia is defined as a decrease in the adequate oxygen level in tissue below the normal value. The transient loss of normal vascular perfusion results in tissue damage and hypoxia induces the expression of many genes that cause tissue sensitivity to oxygen, initiation of the repair process and reorganization of oxygen delivery. The expression profiles of miRNAs are variable in tissues and cells, and the severity and duration of the oxygen level is an important factor in maintaining the stable internal balance of the tissue. In this project, moderate and severe chronic sustained hypoxia-induced inflammation formation causes the accumulation of excess adenosine in the synaptic cleft by degradation of adenosine triphosphate (ATP) leading to glial cell activation and HIF-1α gene expression, miR-133a-5p and miR-199a-5p, which are associated with HIF-1α gene expression after Adenosine 2A Receptor (A2AR) agonist/antagonist administration, were hypothesized to be effective in adenosine activation and blockade. In our study, each group was divided into 2 groups as moderate and severe chronic hypoxia group. Variability was examined for 4 subgroups; Control, DMSO, CGS21680 and MSX-3. In total, brain stem tissues obtained from 32 adult male, 2-3 month old Spraque Dawley rats were used.