Teletıp uygulamalarında hekimin sözleşmeden doğan tazminat sorumluluğu
Physician's responsibility for contractual damages in telemedicine applications
- Tez No: 811984
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANSU KAYA KIZILIRMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
İnsanların sağlık kurumlarına gitmeleri fiziki engelleri, bulundukları yerin ulaşım imkanlarının elverişsizliği gibi nedenlerle imkansız veya çok zor olabilmektedir. Ayrıca insanlar sağlık kurumlarına gittiklerinde yeterli tedaviye her zaman ulaşamamaktadır. Zira sağlık personeli ve hizmetinin dağılımı, nüfus ve nüfusun coğrafi dağılımı karşısında dengeli ve yeterli değildir. Bu gibi sorunlara çözüm bulmak ve sağlık hizmet sunumunun geliştirilmesi amacıyla sağlık hizmetlerinin uzaktan sunulması üzerine çalışılmıştır. Yukarıda belirtilen ihtiyaçlardan doğan teletıp, Covid-19 salgın hastalığının ortaya çıkmasıyla daha yaygın kullanılmaya başlanmıştır. Çalışmamızda teknolojik ve bilimsel gelişmeler, ortaya çıkan yeni hayat pratikleri ve ihtiyaçları neticesinde yaşamımıza giren ve sağlık alanındaki yerinin zamanla artacağı düşünülen teletıp incelenmiştir. Bu incelemede teletıp kavramı, teletıbbın amacı, faydalı ve elverişsiz yönleri, türleri ile teletıp uygulanan durumda hasta ve hekim arasındaki ilişki, hekimin tazminat sorumluluğu üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
It may be impossible or very difficult for people to go to health institutions due to physical disabilities, inconvenience of transportation facilities. In addition, when people go to health institutions, they do not always receive adequate treatment because the distribution of health personnel and services is not balanced and adequate in the face of population and geographical distribution of the population. In order to find solutions to such problems and to improve health service delivery, studies on remote delivery of health services have begun. Telemedicine, which arises from the needs mentioned above, has started to be used more widely with the emergence of the Covid-19 epidemic disease. In our master's thesis study, telemedicine, which entered our lives as a result of technological and scientific developments, emerging new life practices and needs, and which is thought to increase in time in the field of health, has been examined. In this study, the concept of telemedicine, the purpose of telemedicine, its useful and undesirable aspects, its types, the relationship between the patient and the physician in the case of telemedicine, and the physician's responsibility for compensation are emphasized.