Açık kalp cerrahisi sonrası tele-hemşirelik yoluyla verilen eğitim ve danışmanlığın ameliyat sonrası anksiyete ve komplikasyonlar üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of tele-nursing training and counseling on postoperative anxiety and complications after open heart surgery
  1. Tez No: 686603
  2. Yazar: KADİRİYE PEHLİVAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLA YAVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Hemşirelik, Thoracic and Cardiovascular Surgery, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Birçok bakım gereksinimi olan taburculuk sonrası sürecin evde sağlık profesyonelleri tarafından izlem olmaksızın gerçekleşmesi hastalarda anksiyete ve komplikasyon gelişimlerini artırabilir. Bu çalışmada mesafelere rağmen bakım hizmeti ve hasta takibi sağlayan tele-hemşirelik yönteminin bu hastalarda taburculuk sonrası kullanımının anksiyete ve komplikasyonlar üzerine etkisinin belirlenmesi amaçlandı. Kasım 2020-Nisan 2021 tarihleri arasında, Gaziantep Medikal Park Hastanesi'nin Kalp ve Damar Cerrahi kliniğinde, randomize kontrollü bir araştırma olarak yapıldı. Örneklem ölçütlerini sağlayan 38'i Çalışma (ÇG), 37'si Kontrol Grubu (KG) olmak üzere 75 hasta ile araştırma tamamlandı. KG hastalarına rutin tedavi ve bakım dışında çalışma boyunca müdahalede bulunulmadı, ÇG'de rutin tedavi ve bakım uygulamalarına ek olarak araştırma kapsamında taburculuk sonrası birinci haftanın sonu ile birinci ayın sonu arasında araştırmacı tarafından telefonla dört kez aranarak eğitim ve danışmanlık sağlandı. Her iki gruptaki hastalara taburcu olmadan 24 saat önce Tanıtıcı Bilgiler Formu ve Stait Trait Anxiety Invantory (STAI), taburculuk sonrası birinci ayın sonunda ise STAI Durumluk Anksiyete Ölçeği uygulandı. Taburcu olmadan 24 saat önce, ilk bir hafta içerisinde ve birinci ay sonunda kontrole geldiklerinde hastaların yara bölgelerinin fotoğrafı hekimin telefonuyla çekildi. Her iki grupta da taburculuk sonrası oluşan komplikasyonlar, INR değerleri hekim tarafından değerlendirildi. Bu veriler, hastane başvuru sayıları ve tekrar yatış oranları hekim kayıtlarından araştırmacı tarafından alındı. İstatistiksel analiz için SPSS 25.0 programı kullanıldı, anlamlılık değeri p0.05). ÇG ve KG'de hastaların ön test süreklilik anksiyete puan ortalamaları benzerdi ancak durumluk anksiyete puan ortalamaları arasında KG lehine istatistiksel olarak anlamlı fark vardı (p0.05).
Özet (Çeviri)
The fact that the post-discharge period, which requires many care, takes place without monitoring by home health professionals, may increase the development of anxiety and complications in patients. In this study, it was aimed to determine the effect of using the tele-nursing method, which provides care service and patient follow-up despite distances, on anxiety and complications in these patients after discharge. It was conducted as a randomized controlled trials between November 2020 and April 2021 in the Cardiovascular Surgery clinic of Gaziantep Medical Park Hospital. The study was completed with 75 patients, 38 of whom were in the Intervention Group (IG) and 37 from the Control Group (CG), who met the sampling criteria. Except for routine treatment and care, CG patients were not intervened during the study. In addition to the routine treatment and care practices in IG, training and counseling were provided by the researcher by calling four times between the end of the first week after discharge and the end of the first month. The Introductory Information Form and the Stait Trait Anxiety Inventory (STAI) were administered to the patients in both groups 24 hours before discharge, and the STAI State Anxiety Inventory was administered at the end of the first month after discharge. Wound areas of the patients were photographed with the doctor's phone 24 hours before discharge, during the first week and at the end of the first month, when they came for the control. Post-discharge complications and INR values were evaluated by the physician in both groups. These data, number of hospital admissions and readmission rates were obtained from doctor's records by the researcher. SPSS 25.0 program was used for statistical analysis, and the significance value was accepted as p0.05). The pre-test trait anxiety mean scores of the patients in IG and CG were similar, but there was a statistically significant difference in favor of CG between the mean scores of state anxiety (p0.05).