Paraservikal bloğun endometrial örnekleme ile birinci trimester cerrahi düşükte etkinliğinin karşılaştırılması ve anksiyete ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Comparison efficacy of paracervical block in first trimester surgical abortion to endometrial sampling and its relation with anxiety
- Tez No: 812006
- Danışmanlar: PROF. DR. BERNA DİLBAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Küçük jinekolojik ameliyatlarda ağrı tedavisinde psikolojik destek, analjeziklerle premedikasyon ve lokal anestezi en sık tercih edilen yöntemlerdir. Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) Güvenli Kürtaj Kılavuzu, ilk üç aylık dönemdeki cerrahi düşükler için manuel veya elektrikli vakum aspirasyonunun kullanılmasını önermektedir. Ağrı yönetimi için sözlü güvence ile desteklenen analjezik, lokal anestezi ve/veya bilinçli sedasyon kullanımını destekler. Bu çalışmada, birinci trimester istemli terminasyonda ağrı tedavisinde kullanılan lidokainin endometrial örnekleme ile etkinliğini ve anksiyete ile ilişkisini karşılaştırmayı amaçladık. Yöntem: Çalışmaya birinci trimesterde gönüllü cerrahi düşük yapan 60 hasta Grup 1 olarak, anormal uterin kanama nedeniyle endometriyal örnekleme yapılan 60 hasta ise Grup 2 olarak toplam 120 hasta alındı. Hastalardan işlem öncesi Beck Anksiyete Envanteri'ni (BAI) doldurmaları istendi. Her iki gruptaki hastalara manuel vakum aspirasyonu (MVA) öncesinde %1 lidokain enjeksiyonu ile paraservikal blok yapıldı. Ağrı şiddeti, her işlem adımında Görsel Analog Skor (VAS) ile değerlendirildi. Bulgular: Tenakulumun servikse uygulanması (VAS1), paraservikal blok enjeksiyonu (VAS2) ve kanül yerleştirilmesi (VAS3) sırasında ölçülen VAS skorları her iki grupta da benzerdi. Ancak aspirasyon sırasında (VAS4), işlemden yarım saat sonra ölçülen VAS skorları (VAS5) ve işleme bağlı genel ağrı (VAS6) Grup-1'de daha düşük bulundu (p>0,01). Her iki grubun BAI ölçekleri benzerdi (p>0,05). Sonuç(lar): Ameliyat öncesi kaygı düzeyinden bağımsız olarak paraservikal blok; İsteyerek düşük ve endometrial örneklemede ağrı tedavisinde kullanılabilecek etkili ve güvenli bir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
Background: Effective and safe pain management is essential during the evacuation of the uterine cavity. Psychological support, premedication with analgesics, and local anesthesia are the most widely used methods preferred for pain management during minor outpatient gynecological surgeries. World Health Organisation's (WHO) Safe Abortion Guideline recommends the use of manual or electrical vacuum aspiration for first-trimester surgical abortions. It supports the use of analgesics, local anesthesia, and/or conscious sedation supplemented by verbal reassurance for pain management. In this study, we aimed to compare the efficacy of lidocaine used for pain management in first-trimester voluntary termination to endometrial sampling and its relation with anxiety. Material and Methods: One hundred twenty patients were enrolled in the study. Sixty patients who had a first-trimester voluntary surgical abortion were recruited to the study as Group 1, while 60 patients who had endometrial sampling due to abnormal uterine bleeding were taken as Group 2. The patients were asked to complete the Beck Anxiety Inventory (BAI) before the procedure. Patients in both groups had a paracervical block with 1% lidocaine injection prior to manual vacuum aspiration (MVA). The pain intensity was evaluated with a Visual Analogue Score (VAS) at each procedure step. Results: The VAS scores measured at the time of application of the tenaculum to the cervix (VAS1), the injection of the paracervical block (VAS2), and the insertion of the cannula (VAS3) were similar in both groups. However, VAS scores measured during aspiration (VAS4), half an hour after the procedure (VAS5), and overall pain related to the procedure (VAS6) were found to be lower in Group-1 (p>0.01). The BAI scales of both groups were similar (p>0.05). Conclusion(s): Paracervical block regardless of the level of pre-operative anxiety; is an effective and safe method that can be used for pain management in induced abortion and endometrial sampling.