Futbol oynayan çocuklara verilen beslenme eğitiminin beslenme durumlarına etkisi
The effect of nutrition education given to children playing football on nutritional status
- Tez No: 812005
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA YILMAZ ÖNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Atlas Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Çocukların sağlıklı beslenme alışkanlıklarının erken yaşlarda oluşturulması daha sağlıklı bir yaşam sürmelerini sağlar. Bu çalışmada, beslenme eğitiminin, amatör futbol oynayan okul çağı çocuklarında beslenme durumuna etkisinin saptanması amaçlanmıştır. Çalışma, İstanbul Kartalları Spor Kulübüne kaydolan çocuklar ile yürütülmüştür. Ailelerden çocukları için gönüllü bilgilendirme ve onam formunun alınmasının ardından verilen eğitimin öncesi ve sonrasında kişisel bilgi formu, fiziksel aktivite formu, Çocuklar İçin Sağlıklı Yeme Öz-Yeterlik ölçeği, Akdeniz Diyet Kalitesi ölçeği, antropometrik ölçümler, besin tüketim sıklığı, 3 günlük besin tüketim kayıtları alınmıştır. Beslenme eğitimi dört basamaklı olarak düzenlenmiştir. 1 ay boyunca her hafta sonu eğitim sağlanmıştır. Minimum 20 dakika maksimum 40 dakikadan oluşan ve toplamda 90 dakika süren beslenme eğitimi verilmiştir. Eğitimin, beslenme durumuna etkisini saptamak amacıyla üç hafta sonrasında son test gerçekleşmiştir. Çalışmaya 60 erkek öğrenci dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Establishing healthy eating habits in children at an early age allows them to lead a healthier life. In this study, it was aimed to determine the effect of nutrition education on the nutritional status of school-age children playing amateur football. The study was carried out with children enrolled in Istanbul Kartalları Sports Club. After obtaining the voluntary information and consent form from the families for their children, personal information form, physical activity form, Healthy Eating Self-Efficacy Scale for Children, Mediterranean Diet Quality Scale, anthropometric measurements, frequency of food consumption, 3-day food consumption records were obtained before and after the training. . Nutrition education is organized in four steps. Training was provided every weekend for 1 month. Nutrition training was given, consisting of a minimum of 20 minutes and a maximum of 40 minutes and a total of 90 minutes. In order to determine the effect of education on nutritional status, the post-test was conducted three weeks later. 60 male students were included in the study.