Tedaviye rezistan menometrorajilerde endometriumun değişik yoğun konsantrasyonlardaki triklor asetik asit ile kimyasal ablasyonu
- Tez No: 49488
- Danışmanlar: DOÇ.DR. TUNCAY KÜÇÜKÖZKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
74 ÖZET Bu çalışmada; Ağustos 1995 - Haziran 1996 tarihleri arasında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim dalına tedaviye rezistans menoraji şikayeti ile başvuran, yaşlan 30-52 yaş arası olan, 140 gönüllü hastaya endometiral TCA ablasyonu uygulandı. Menorajiye neden olan organik ve sistemik hastalığı olanları çalışma dışı banktık. Hastalar rasgele seçilerek 3 ana gruba ayrıldı. Birinci gruba % 85, ikinci gruba % 90, üçüncü gruba % 95 konsantrasyonlardaki TCA ile endometrial ablasyon uygulandı. Her grup rasgele A ve B alt grublarına ayrıldı. Hastalara litotomi pozisyonunda paraservikal blok yapılarak servikal kanal 8 mm dilate edildi. Bütün hastalarda histerospoki ile endometrium değerlendirildi. Prosedür TCA'ya batırılmış pamuk uçlu çubuk ile transervikal uygulandı. TCA A alt grubundaki hastalara endometriumun enerjik küretajından sonra, B alt grubundaki hastalara ise medikal süpresyon tedavisi sonrası uygulandı. Bütün prosedür 3 hafta içinde 3 kez tekrar edildi. Prosedür esnasında ve sonrasında komplikasyon olmadı. Hastalar müdahale sonrası 1. hafta ayaktan, daha sonra ayda bir telefon görüşmesi ve 3 ayda bir kontrollere çağrıldı. Telefon görüşmelerinde ve kontrol muayenelerinde prosedür sonrası problemleri, vajinal akıntı ve kanama, günlük aktivite ve işe dönüş süreleri, sorularak kaydedildi. 3. ayda serum hemoglobin, demir, ferritin düzeylerine bakıldı. Bütün hastalar 3. ve 6. aylarda değerlendirildiler. Müdahaleden 3 ay.sonra menorajisi devam eden hastalar başarısız kabul edildiler. Sonuçlar hastaların hikayelerine göre alındı. Şayet hastalar memnunsalar ve normal yaşamlarına döndülerse müdahale başarılı olarak kabul edildi. Bütün grublarda hastaların müdahale sonrası serum hemoglobin, demir, ferritin düzeyleri müdahale öncesine göre anlamlı şekilde yükselmiştir. Müdaheleden sonraki 6. ayda yapılan değerlendirmede; % 85 TCA uygulanan 1. gruptaki % 67 hasta, % 90 TCA uygulanan 2. gruptaki % 73 hasta, % 95 TCA uygulanan 3. gruptaki % 90 hasta başarılı kabul edilmiştir. TCA'nın konsantrasyonu arttıkça klinik etkinliği anlamlı olarak artmıştır.75 Menorajisi devam eden 8 (% 5.8) hastaya histerektomi, toplam 35 (% 25) hastaya 4. kez, 23 (% 16.9) hastaya da 5. kez TCA ablasyonu uygulanmıştır. Müdahale süresi ortalama 5-6 dk idi. Hastalar müdahaleden sonra günlük aktivitelerine aynı gün döndüler. Müdahalenin maliyeti 5. 000.000. -TL'dir. Biz endometrial TCA ulgulamasının, histerektomi ve histeroskopik ablasyon yöntemlerine alternatif olabileceğini düşünmekteyiz. TCA ablasyonunun; yüksek başarı oranlarının olması, ayaktan ve kolay uygulanabilir olması, maliyetinin oldukça düşük olması, lokal anestezi ile uygulanabilir olması, hastalar tarafından iyi tolere edildiği için yukardaki düşüncemizi iddia etmeyi sürdürüyoruz. Bulgularımız kısa zamanda yapılan preliminer çalışmanın sonuçlarıdır. Uzun dönemdeki sonuçlar için hastalarımızı takibe ve TCA'nın yeni varyasyonlarla uygulanmasına devam etmekteyiz.
Özet (Çeviri)
76 SUMMARY In this study, endometrial ablation with TCA was examined an 140 volunter-patients who are of the age 30-52 and who came to Atatürk University Faculty of Medicine, Department of Obstetrics and Genocology between Agust 1995 and June 1996 compailing of resistans menorrhagia. Those who have organic and systematic disorders which cause menorrhagia were excluded. Patients were randomise selected and divided into there major groups. Endometrial ablation with 85% TCA was applied the first group, 90% TCA to the second and 95%TCA the third goup Each group was randomise divided into A and subgroups. At the litotomy position, patients, after paracervical block, were provided with 8 mm dilatation in their cervical canels. On all the patients, endometrium was examined with hysteroscopy Procedure was performed with cotton swab containing TCA via transcervical rotue. TCA was applied to those who are in the subgroup a after endometrium energic curettage and to the ones who are in the subgroup B after medical supression treatment. All procedure was repeated three times in three weeks. There were no intra procedure or post procedure complications. Patients were called on as out-patient in the first week then telephone contacts were done“monthly, later they were called to the hospital for a medical examination once after each-three months. Patients, during telephone calls and control examinations, were asked about their post procedure problems, vaginal discharge and bleeding, normal daily activities and the period before returning to work and their responses were recorded. In the third month, their serum hemoglobin, iron and ferriting levels were checked. All patients were examined in the third and sixth months were considered as nonsignificant. Results were determined acording to the stories of patients. The operation was accepted as succesful in case they were pleased and returned to their normal life. In all groups, serum hemoglobin, iron and ferritin levels of the patients increased significantly.76 SUMMARY In this study, endometrial ablation with TCA was examined an 140 volunter-patients who are of the age 30-52 and who came to Atatürk University Faculty of Medicine, Department of Obstetrics and Genocology between Agust 1995 and June 1996 compailing of resistans menorrhagia. Those who have organic and systematic disorders which cause menorrhagia were excluded. Patients were randomise selected and divided into there major groups. Endometrial ablation with 85% TCA was applied the first group, 90% TCA to the second and 95%TCA the third goup Each group was randomise divided into A and subgroups. At the litotomy position, patients, after paracervical block, were provided with 8 mm dilatation in their cervical canels. On all the patients, endometrium was examined with hysteroscopy Procedure was performed with cotton swab containing TCA via transcervical rotue. TCA was applied to those who are in the subgroup a after endometrium energic curettage and to the ones who are in the subgroup B after medical supression treatment. All procedure was repeated three times in three weeks. There were no intra procedure or post procedure complications. Patients were called on as out-patient in the first week then telephone contacts were done ”monthly, later they were called to the hospital for a medical examination once after each-three months. Patients, during telephone calls and control examinations, were asked about their post procedure problems, vaginal discharge and bleeding, normal daily activities and the period before returning to work and their responses were recorded. In the third month, their serum hemoglobin, iron and ferriting levels were checked. All patients were examined in the third and sixth months were considered as nonsignificant. Results were determined acording to the stories of patients. The operation was accepted as succesful in case they were pleased and returned to their normal life. In all groups, serum hemoglobin, iron and ferritin levels of the patients increased significantly.