Çevik (Agile) yöntemi: Afet yönetimi açısından bir değerlendirme
Agile method: An assessment in the context of disaster management
  1. Tez No: 812028
  2. Yazar: İLYAS TUNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN NADİ LEBLEBİCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Yönetim alanında tercih edilen güvenli, hantal, yavaş ve maliyetli olarak özetlenebilecek geleneksel metotlar, günümüzün hızlı, esnek, müşteri odaklı ve değişime açık olmayı gerektiren sistemlerine ayak uydurmakta zorlanmakta ve bunun sonucunda Agile tarzı metotların popülaritesi her geçen gün artmaktadır. Bu çalışma, Agile (Çevik) yönetim yaklaşımlarındaki başarı faktörlerini ele alarak, Agile yönteminin afet yönetiminde uygulanabilirliği üzerine bir değerlendirme sunmaktadır. Literatürdeki çalışmalarda yazarlar bu konuyu daha çok teorik çerçevede ele almışlardır. Saha çalışmaları ile teoriyi uygulamaya döken yazarların büyük kısmı ise konuyu ya tek şirket özelinde irdelemişler ya da çok az katılımcıyla yapılan anket çalışmalarıyla değerlendirmeler yapmışlardır. Az sayıda gerçekleştirilen kantitatif çalışmada ise daha çok yüzde analiziyle yetinilmiştir. Dünyanın farklı bölgelerinden Agile kullanıcıları ile 2022 yılında yapılan anket araştırması sonucunda bu çalışma, en önemli Agile başarı faktörlerinin şu parametreler olduğunu ortaya koymuştur: müşteri memnuniyeti, verimlilik, ürün ve yazılım kalitesinde artış, işleri daha kısa zamanda bitirme. Bu parametrelerle birlikte Agile kullanmaktan duyulan memnuniyet ve katılımcıların demografik özellikleri de Agile yöntemlerindeki başarıyı belirleyen bileşenler olarak görülmektedir. Yapılan analizlerde, katılımcıların Agile deneyimleri arttıkça, Agile başarı faktörleriyle etkileşimlerinin sonuçlarının olumlu olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Traditional management methodologies that can be summarized as safe, cumbersome, slow and costly have difficulty in keeping up with todays' systems requiring to be flexible, agile, customer-oriented and open to change, and thus Agile-type methodologies are gaining in popularity with each passing day. Addressing the key success factors in Agile management approaches, this dissertation presents an assessment on applicability of Agile approaches in disaster management. In general, previous research has addressed to this topic in terms of conceptual framework. Most research studies utilizing fieldwork examine the topic either in the framework of single-institution or survey studies with low participant. A limited number of quantitative studies rely on percentage analysis. Utilizing a worldwide survey data of Agile users conducted in 2022, this study finds that the most important indicators of Agile success are customer satisfaction, productivity, improving product and software quality, and on-time delivery. Together with these parameters, Agile users' satisfaction and the demographic characteristics of the respondents are other important indicators in determining Agile success. This study also finds that experienced Agile users have positive interaction with other Agile success indicators.